Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 18 SIERPNIA
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
Imieniny obchodzą:
Helena, Bronisław, Ilona
 
wyszukiwarka
 
 

12 sierpnia

Data publikacji: 2017-08-12 03:00
Data aktualizacji: 2017-08-12 20:58:00
KALENDARIUM

1099 – w bitwie pod Askalonem, rozegranej podczas I krucjaty, wojska krzyżowców pokonały armię Fatymidów. Przygotowujący się do walki z chrześcijanami Egipcjanie wysłali poselstwo do Gotfryda de Bouillon z żądaniem natychmiastowego opuszczenia przez krzyżowców Palestyny. W odpowiedzi chrześcijanie zebrali swoje wojska i uderzyli na obóz fatymidzki, zdobywając go. Bitwa zamknęła zmagania I wyprawy krzyżowej.


1942 – zmarł ks. Jan Mauersberger (ur. 1877), doktor teologii, instruktor harcerski (harcmistrz Rzeczypospolitej), kapelan wojskowy. Ks. Mauersberger przez lata pełnił najwyższe funkcje w harcerstwie (przewodniczącego i wiceprzewodniczącego ZHP), był dziekanem Wojska Polskiego, a w latach 1935-1939 kanclerzem Kurii Polowej WP. Podczas II wojny światowej kontynuował służbę Bogu i Ojczyźnie jako przewodniczący i kapelan Szarych Szeregów.


1950 – Ojciec Święty Pius XII podpisał encyklikę Humani Generis, O pewnych fałszywych poglądach, zagrażających podstawom nauki katolickiej. Papież wskazał w niej błędne nurty teologiczne, filozoficzne i światopoglądowe, które m.in. prowadzą do relatywizmu.


1992 – w Londynie zmarł gen. dyw. Klemens Rudnicki. W młodości działał w „Zarzewiu” i w Drużynach Strzeleckich. Podczas I wojny światowej, po krótkim epizodzie w Legionie Wschodnim, został wcielony do armii austriackiej. Od listopada 1918 służył w Wojsku Polskim. Od 1931 r. wykładowca, a potem kierownik katedry taktyki ogólnej w Wyższej Szkole Wojennej. W 1938 został dowódcą 9 Pułku Ułanów Małopolskich i na jego czele odbył kampanię wrześniową. Po kapitulacji zaangażował się w pracę konspiracyjną we Lwowie. Aresztowany przez NKWD trafił do więzienia. Po utworzeniu armii w ZSRR zastępca dowódcy 6 Lwowskiej Dywizji Piechoty. Potem pełnił analogiczną funkcję w 5 Kresowej Dywizji Piechoty. Brał udział w walkach o Monte Cassino i Bolonię. Po wojnie pozostał na emigracji.