Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 18 SIERPNIA
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
Imieniny obchodzą:
Helena, Bronisław, Ilona
 
wyszukiwarka
 
 

13 sierpnia

Data publikacji: 2017-08-13 04:00
Data aktualizacji: 2017-08-13 18:00:00
KALENDARIUM

1099 – kardynał Rainiero został wybrany papieżem i przyjął imię Paschalis II. Wcześniej był mnichem benedyktyńskim i opatem klasztoru od św. Wawrzyńca za Murami. Pontyfikat tego papieża w dużej mierze wypełniła walka z cesarzem Henrykiem IV, a potem Henrykiem V, uzurpującymi sobie prawo do inwestytury świeckiej. Henryk V pochwycił papieża i wymusił na nim ugodę w Ponte Mammolo, stanowiącą kapitulację Ojca Świętego wobec roszczeń cesarskich. Później jednak Paschalis zerwał ją i resztę życia spędził na emigracji. Do Rzymu powrócił dopiero kilka dni przed śmiercią, która nastąpiła 21 stycznia 1118.

1930 - papież Pius XI wydał bullę Pastoralis Offici Nostri, ustanawiającą nowy porządek kościelny w państwie pruskim. Dokument był owocem podpisanego rok wcześniej (14 VI) konkordatu między Stolicą Apostolską a Prusami. W wyniku przeprowadzonej reorganizacji biskupstwo wrocławskie zostało podniesione do rangi metropolii.


1944 – na warszawskiej Starówce podczas Powstania Warszawskiego żołnierze polscy unieruchomili, a następnie opanowali pojazd gąsienicowy, który szturmował barykadę na Podwalu. Przeprowadzili maszynę w obręb terenów powstańczych. Natychmiast otoczył ją wiwatujący tłum. Niestety nikt się nie zorientował, że pojazd uznany za czołg w rzeczywistości był transporterem ładunków wybuchowych. We wnętrzu specjalnej skrzyni znajdowało się 500 kg trotylu. Eksplozja jaka nastąpiła na ul. Kilińskiego, zabiła około 500 osób, zarówno żołnierzy, jak i cywilów.

1923 - do nabrzeża budowanego portu w Gdyni przybił pierwszy zagraniczny pełnomorski statek – pływający pod francuską banderą s/s „Kentucky”. Wydarzenie to kończyło pierwszy etap budowy portu w Gdyni.