DZIŚ JEST:   22   MAJA   2018 r.

Św. Rity z Cascii, zakonnicy
Św. Julii
 
 
 
 

Koniec brutalnego bezprawia: dzieci odebrane matce wracają do domu

Koniec brutalnego bezprawia: dzieci odebrane matce wracają do domu
fot. creationc / sxc.hu

30 września zakończył się dramat Katarzyny Boryc. Dwoje dzieci zostało zabranych matce w lipcu, teraz wróciły do domu. To skutek bezprawnej interwencji pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej i policji.


Katarzyna Boryc jest samotną matką trójki dzieci, w ich wychowaniu pomagał jej dziadek. Kobieta, chcąc utrzymać rodzinę, pracuje na dwóch etatach. 18 lipca wyszła na chwilę do sklepu, po powrocie w mieszkaniu zastała pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej. Ci, w asyście policji, orzekli, że zabierają dzieci. Równocześnie próbowali nakłonić kobietę, by  podpisała „odpowiednie” dokumenty nie zaznajamiając się z ich treścią. Pracownicy pomocy socjalnej nie ujawnili na jakiej podstawie odbierają dzieci.


Zdezorientowana próbowała uciec z najmłodszym dzieckiem na rękach – niespełna roczną Hanią. Policjanci obalili ją na ziemię, poturbowana i z rozciętą głową nie wypuściła dziecka z rąk. Dwójka dzieci została w tym czasie wciągnięta do radiowozu.


Aż do tego dnia opieka społeczna nie interesowała się dziećmi Boryc, ani warunkami ich życia. Postanowienie w sprawie odebrania dzieci zostało wydane… po fakcie, legalizując nadużycie. Sąd w uzasadnieniu stwierdził, że „podczas interwencji w mieszkaniu uczestniczki panował bałagan, było brudno, w pomieszczeniach w różnych miejscach znajdowało się dużo brudnych naczyń, których stan wskazywał na to, iż są nie umyte od kilku dni”.


Choć kobieta nie zalegała z opłatami za mieszkanie, właściciel chciał zmusić ją do przeprowadzki. Po pewnym czasie odłączył kobiecie media i wodę, ktoś doniósł także policji, że zaniedbuje dzieci. Zażalenie na odebranie dzieci zostało oddalone przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe bez jednego zdania uzasadnienia.

Co mówi prawo? Umieszczenie dzieci w domu dziecka powinno mieć miejsce dopiero po wyczerpaniu wszystkich innych, łagodniejszych, form pomocy. Odebranie dzieci to rozwiązanie najbardziej drastyczne, mimo tego funkcjonariusze zdecydowali się natychmiast po nie sięgnąć, mimo braku zagrożenia „życia i zdrowia dzieci w związku z przemocą w rodzinie”, na które próbowali się powoływać pracownicy pomocy społecznej.


We wrześniu sprawą zajęło się Centrum Ordo Iuris. Przed upływem miesiąca sąd przychylił się do wniosku złożonego przez mecenasa Łukasza Jończyka, Grzegorza Wodyńskiego i Alicję Siemianowską. Jak orzekł Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe, nie było podstaw do przetrzymywania dzieci w domu dziecka. Dowody wskazują na to, że cała akcja przeprowadzona została bezprawnie i bez faktycznych podstaw. Prawnicy pracują teraz nad wyciagnięciem konsekwencji prawnych wobec osób odpowiedzialnych za tragedię Katarzyna Boryc i jej dzieci: jedenastoletniego Wiktora, czteroletniej Julii i jedenastomiesięcznej Hani.Źródło: ordoiuris.pl

mat


DATA: 2013-10-10 10:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do HaGie - aby coś powiedzieć w tej sprawie, o której piszesz, trzeba by poznać wszystkie okoliczności. Mogę tylko poradzić, by ta znajoma wykorzystała tryb odwoławczy, który jest przy każdej decyzji administracyjnej lub sądowej. Organ odwoławczy musi wnikliwie wszystko sprawdzić. Pomocy prawnej (bezpłatnej) można uzyskać w MOPS-ie lub różnych organizacjach społecznych, trzeba się popytać w okolicy, gdzie takiej pomocy udzielają.
ponad 4 lata temu / janusz
 
@janusz znam kobietę, która przez pewien czas dostawała z mopsu na syna łącznie jakieś 1000zł. Może nawet nie 1tys., ale całkiem sporo dostawała ogólnie różnych świadczeń. Jednak aby dostawała te świadczenia musiała pozostawać bez pracy i nie zarabiać swoich pieniędzy. Przez jakiś czas pracowała zarabiając dla siebie dodatkowo kilka stówek miesięcznie, ale straciła tę pracę w końcu kiedy wkroczyła w tę sprawę pani kurator. Wtedy pani kurator przychodziła już od jakiegoś czasu. Pani kurator w ogóle zaczęła przychodzić akurat wtedy gdy ta moja znajoma postanowiła zrezygnować z pomocy mops. Dla mnie to dziwne (nawet bardzo) - tylko tyle powiem.... Tak więc nie mogła pracować i jednocześnie (jak to pani kurator na początku powiedziała) nie mogła dysponować pieniędzmi jakie dostawała z mopsu na syna jak chciała, można się domyślać, że nie mogła dla siebie nawet potrzebnych rzeczy kupować, a jedynie dla syna. Tak można wnioskować z tego co p. kurator mówiła.
ponad 4 lata temu / HaGie
 
Do HaGie - zgadzam się z Tobą, że pomoc z MOPS-u często nie jest wystarczająca. Szczególnie ta materialna. Kryteria dochodowe, wg których udzielana jest pomoc finansowa, są tak ustawione, że faktycznie udzielana jest osobom o najniższych dochodach lub bez dochodów. Kryteria te są zapisane w ustawie, a więc zostały ustalone w Sejmie, przez posłów, a nie przez pracowników pomocy społecznej. Teoretycznie mają "zachęcać" ludzi do znalezienia własnych źródeł dochodu, bez pomocy państwa. Jest to postulat skrajnej prawicy, która najchętniej zlikwidowałaby wszelką pomoc społeczną. Cały szkopuł w tym, że wielu ludzi nie potrafi znaleźć pracy, albo nie ma wystarczających dochodów do utrzymania rodziny, chociaż też wolałoby "zasuwać na dwie zmiany", niż o cokolwiek prosić. Ogólnie w pomocy społecznej obowiązuje zasada "subsydiarności" - wspomagać, a nie zastępować. Klient MOPS-u powinien najpierw wykorzystać swoje możliwości i uprawnienia, np. do alimentów, do renty, szkoleń.
ponad 4 lata temu / janusz
 
@janusz wiem, że są również dobrzy pracownicy mopsu, na których można polegać, ale obecnie mam wrażenie, że większość pracowników mopsu bardziej szkodzi ludziom niż pomaga. Jasne mogę się mylić, ale i tak myślę, że mops ogólnie kiepsko pomaga w rzeczywistości ludziom. Osobiście wolałabym zasuwać na dwie zmiany niż korzystać z "dobrodziejstw" mopsu. Pomoc mopsu jest często nie wystarczająca (nie mówię tutaj już o samych pracownikach) i jeśli człowiek sam sobie nie będzie jakoś radził to i tak będzie miał marny żywot. Mogłabym kilka przykładów przytoczyć, ale ręce już mi opadają jak tylko myślę o mops itp. Wolę sama się troszczyć o siebie i o swoją rodzinę niż liczyć na pomoc mops. Ja się bardzo zawiodłam na mops i zresztą nie tylko ja bo jest więcej takich osób. Może nie każdą osobę znam osobiście, ale wiem, że jest więcej ludzi zawiedzionych (delikatnie mówiąc) "pomocą" mopsu.
ponad 4 lata temu / HaGie
 
Do Marty - może Pani nie wierzyć, ale w "państwowej" pomocy społecznej 99% pracowników, to chrześcijanie, którym nie jest obce pojecie miłosierdzia chrześcijańskiego. Niektórzy właśnie dlatego wybrali zawód pracownika socjalnego, by móc nieść pomoc innym ludziom. Bo tak zostali wychowani. Będę się powtarzał, ale znów powiem, że wśród pracowników są lepsi i gorsi. Jak wśród nauczycieli, policjantów, sędziów, lekarzy, księży. Od wielu lat trwa nagonka na Kościół w związku z ujawnianymi skandalami natury seksualnej księży. I co? Zaskoczyła nas znów, wydawałoby się niemożliwa, sprawa nuncjusza na Dominikanie. A przecież cóż to jest wobec dziesiątków tysięcy uczciwych duchownych ? To samo z działaniami pomocy społecznej - wie Pani ile dziesiątków tysięcy przypadków udzielonych różnych form pomocy jest "na koncie" pracowników socjalnych rocznie? Dodam, że w MOPS-ie, w którym pracowałem, bardzo dobrze układa się współpraca w tym dziele z miejscowym Kościołem. Bogu dzię
ponad 4 lata temu / janusz
 
Januszu: z zasad naszej wiary wypływa miłosierdzie i pomoc chrześcijańska, nie państwowa. Choć wiadomo, że nie ma co generalizować. Problem z tym, że po dwóch trzech takich nagłośnionych przypadkach pracownicy pomocy powinni zostać uczuleni, by nie działali pochopnie. A tak się jednak nie dzieje.
ponad 4 lata temu / Marta
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.