16 marca 2018

Ars Celebrandi ponownie w Licheniu. Ruszyły zapisy na warsztaty liturgiczne

(fot. Tomasz Mreńca/fotobreak.pl/Ars Celebrandi)

W Licheniu po raz piąty odbędą się warsztaty „Ars Celebrandi”. Ich uczestnicy będą uczyli się i doskonalili swoje umiejętności – kapłani sprawowania Mszy Świętej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, świeccy – służby ministranckiej oraz tradycyjnego śpiewu.

 

W tym roku warsztaty liturgii tradycyjnej Ars Celebrandi w sanktuarium maryjnym w Licheniu odbędą się w dniach 12-19 lipca 2018 r. Są one dostępne dla wszystkich: kapłanów, sióstr i braci zakonnych, dorosłych wiernych świeckich i młodzieży. „Jedyne, czego potrzeba, to otwarcie się na pragnienie gorliwszego służenia Bogu w posłudze liturgicznej i lepszego jej zrozumienia” – zapewniają organizatorzy.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Warsztaty będą prowadzone w czterech grupach. Jedna dla kapłanów uczących się celebracji Mszy i sakramentów oraz funkcji diakona i subdiakona w tradycyjnym rycie. Kolejna grupa dla ministrantów uczących się posług, na czterech różnych poziomach trudności. Trzecia grupa przewidziana jest dla ministrantów posługujących się językiem angielskim (to nowość będąca odpowiedzią na postulaty uczestników z zagranicy). Ostatnia jest grupa muzyczna: męska i żeńska grupa chorału gregoriańskiego. Nie zabraknie też tradycyjnych pieśni ludowych.

 

Nauka na warsztatach dotyczy celebracji w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (tzw. klasycznym rycie rzymskim), ale chętni mogą też poznać elementy rytu dominikańskiego, będącego oddzielnym łacińskim rytem liturgicznym. Nabywane umiejętności są od razu wykorzystywane do sprawowania Mszy świętych: uroczystych, śpiewanych i recytowanych. Jednocześnie warsztaty pełnią rolę rekolekcji, w których rytm dnia wyznacza liturgia. W takim wypadku można uczestniczyć w liturgiach, spotkaniach i konferencjach, natomiast nie bierze się udziału w nauce prowadzonej na warsztatach. Zapisy są prowadzone na stronie internetowej: arscelebrandi.pl

 

 

Warsztaty liturgii tradycyjnej „Ars Celebrandi” zapoczątkowali pięć lat temu wierni świeccy w odpowiedzi na życzenie wyrażone przez papieża Benedykta XVI: „To, co było święte dla wcześniejszych pokoleń, pozostaje wielkie i święte dla nas i nie może nagle okazać się całkowicie zakazane lub wręcz uznane za niegodziwe”. Posiadają błogosławieństwo biskupa włocławskiego Wiesława Meringa. Co roku gromadzą około 150 uczestników; odwiedzają je także goście specjalni, którymi byli m.in. biskupi Athanasius Schneider i Wiesław Mering, śp. ks. Jan Kaczkowski czy o. Dennis Koliński ze wspólnoty Kanoników Regularnych św. Jana Kantego z USA.

 

Organizacją warsztatów zajmuje się stowarzyszenie wiernych Una Voce Polonia, należące do Międzynarodowej Federacji (Foederatio Internationalis) Una Voce, uznawanej przez watykańską Kongregację Nauki Wiary za reprezentację świeckich katolików przywiązanych do nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego.

 

Źródło: KAI

MA

 

 

Zobacz także:

 

Kryzys i odrodzenie. Tradycyjna liturgia łacińska a odnowa Kościoła

 

Kryzys i odrodzenie. Tradycyjna liturgia łacińska a odnowa Kościoła

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 675 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram