Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 17 GRUDNIA
Św. Jana z Mathy
Św. Modesta
Św. Jana z Mathy
Św. Modesta
III Niedziela Adwentu
Imieniny obchodzą:
Florian, Łazarz, Olimpia
 
wyszukiwarka
 
 

Czy w ten piątek można jeść mięso? Kodeks prawa kanonicznego odpowiada jednoznacznie!

Data publikacji: 2017-12-07 23:14
Data aktualizacji: 2017-12-08 09:24:00
WIADOMOŚCI

Wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych w każdy piątek obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia. Od tej ogólnej zasady są jednak nieliczne wyjątki – uroczystości.

                                                                 

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzona jest zawsze 8 grudnia. W roku 2017 przypada ona w piątek. Dlatego też, zgodnie z zapisami Kodeksu prawa kanonicznego, nie obowiązuje wtedy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

W kanonie 1251 czytamy bowiem: „Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa” [czyli w Wielki Piątek-red.].

 

Z kolei kanon 1252 wyjaśnia szczegółowo zasady piątkowej wstrzemięźliwości oraz postów: „Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty”.

 

8 grudnia Kościół raduje się z faktu Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Królowej poczętej bez zmazy grzechu pierworodnego. Radość wyklucza post lub piątkową wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Katolik nie może jednak nigdy zapominać o obowiązku modlitwy.

 

Na mocy dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 4 marca roku 2003 w Polsce,  inaczej niż na świecie, Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny nie jest świętem nakazanym (obowiązkowym). Motywowane jest to faktem, że 8 grudnia to w myśl prawa państwowego zwykły dzień pracy. Warto jednak tego dnia – w miarę możliwości – wziąć udział w Mszy Świętej, pobożnie nawiedzić świątynię lub przynajmniej, mocniej niż na co dzień, pomodlić się za wstawiennictwem Matki Bożej i oddać Jej cześć.

 

Królowo bez zmazy pierworodnej poczęta, módl się za nami!

 

 

MWł

 

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
incuss
Po co? Przecież to czyn pokutny, potencjalnie ekspiacyjny. Jest bardzo istotny, kiedyś zresztą dni postnych było więcej (jak chociażby Suche Dni). A co do tematu, to oczywiście nikt nikogo do jedzenia mięsa dzisiaj nie zmusza, tak samo jak do poluzowania swoich adwentowych postanowień (a dobrze takie mieć, w końcu to generalnie rzecz ujmując "mały post"). Dzisiejszy dzień jest radosnym świętem, dlatego nie powinno się chodzić z kwaśną miną i jakoś ostentacyjnie okazywać swoją wstrzemięźliwość (nie żeby kiedykolwiek tak być powinno, ale w takie uroczystości już szczególnie). Jeżeli ktoś otrzymał dar poszczenia i pokutowania w duchu radości oraz uważa to za słuszne, to niech się jak najbardziej trzyma postu. Zawsze można taki czyn pokutny ofiarować Maryi jako pośredniczce łask, na pewno nie obrazi się ona również za przyjęcie w takiej intencji Komunii Świętej, już ona będzie wiedziała najlepiej komu i jak tę łaskę rozdzielić.
@Tomasz
Nie godzi się pościć w Uroczystość, to podpada pod III przykazanie. To coś zupełnie innego niż dyspensa (jak w podanym przykładzie z życia JMV).
Akwin
@Kanonik Lucjusz - takie kwestie reguluje przecież prawo kanoniczne, które jest jednolite dla całego Kościoła.
SX
mogę powiedzieć tylko tyle, że w piątek zawsze mam ochotę na mięsko :D koszmar
kasai
@Tomasz można pójść dalej i pościć codziennie i dodatkowo się biczować. Można? Można. Tylko po co?
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY