Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 18 SIERPNIA
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
Imieniny obchodzą:
Helena, Bronisław, Ilona
 
wyszukiwarka
 
 
Świat

Do dotkniętej zamachem Barcelony w czwartkowy wieczór przybył hiszpański premier Mariano Rajoy. Ze smutkiem stwierdził on, że stolica Katalonii stała się ofiarą „dżihadystycznego terroryzmu” tak samo jak inne miasta na całym świecie. 

 
Kościół

Ponieważ papież Franciszek postanowił nie odpowiadać na postawione przez kardynałów pytania dotyczące Jego adhortacji „Amoris laetitia”, konieczna jest „korekta” sposobu nauczania niezgodnego z wiarą katolicką – stwierdził w kolejnym już wywiadzie były prefekt Sygnatury Apostolskiej kardynał Raymond Burke. 

 
Świat

W ciągu kilkunastu godzin po zamachu w Barcelonie, w Hiszpanii doszło do kolejnego ataku. Tym razem w Cambrils. Terroryści - podobnie jak wcześniej – wjechali furgonetką w grupę ludzi. Mieli na sobie ładunki wybuchowe, ale nie zdążyli ich odpalić. Zamachowcy zostali zastrzeleni.

 
Obyczaje

Czy osobiste nawrócenie, które każdy z nas powinien przeżywać po każdym grzechu, może być podobne do sprzątania mieszkania? Tak! Wie o tym każdy, kto ma dzieci. 

 
Świat

Do 13 ofiar śmiertelnych wzrósł bilans tragicznego czwartku w Barcelonie, drugim co do wielkości mieście Królestwa Hiszpanii. Początkowo media informowały o dwóch zamordowanych w wyniku akcji islamistów. Rannych jest około 100 ludzi z 18 państw.

 
Świat

Jeszcze w czerwcu 2017 roku władze regionu Katalonia otrzymały ostrzeżenie od amerykańskich służb, że Barcelona, a w szczególności popularna wśród turystów promenada Las Ramblas znalazła się na liście celów dżihadystycznych bojowników. W czwartek właśnie tam uderzyli terroryści.

 
Świat

W Islandii populacja osób z zespołem Downa gwałtownie się zmniejsza. To opłakany skutek aborcji. Na przykład w 2009 roku w tym kraju na świat przyszła jedynie trójka osób z zespołem Downa. 

 
Gospodarka

Do końca roku 2017 Ukraina i Izrael planują podpisać porozumienie o ustanowieniu strefy wolnego handlu między obydwoma krajami. Aktualnie trwają prace nad ustaleniem listy towarów objętych ulgami w handlu. Kijów eksportujący do Izraela żywność i wyroby hutnicze chce zyskać dostępu do nowego rynku, zmniejszając tym samym uzależnienie od handlu z Rosją. Ukraina ponadto liczy, że w ramach zbliżenia izraelski parlament Kneset uzna Wielki Głód na Ukrainie, wzorem innych państw Zachodu, za akt ludobójstwa na narodzie.

 
Świat

Sąd w Toronto uznał we wtorek kanadyjską obrończynię życia Mary Wagner winną zarzutów utrudniania prowadzenia działalności gospodarczej oraz naruszenia warunków zwolnienia. Jeśli  sąd przychyliłby się do wniosku prokuratury, kobieta trafi do więzienia na 1,5 roku.

 
Świat

Policja potwierdza, że po zamachu próbowano staranować dwuosobowy posterunek w mieście. Furgonetka wjechała w dwóch policjantów podczas kontroli w Barcelonie.