Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
23   LUTY   2020 r.
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
VII Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Polikarp, Romana, Damian
 
Polonia Christiana nr 51       POLSKA
Krzysztof Gędłek

Mieszko jako politykier?

 Mieszko jako politykier?

Marksizm wytworzył w pojmowaniu niejednego Polaka obraz pierwszego władcy Polski jako sprytnego gracza, który przyjął chrzest z powodów wyłącznie taktycznych. Poraniona tą wizją polska historiografia wydatnie przyczyniła się do odrzucenia przez Polaków kryterium moralności w ocenie polityki.


 

W polskiej historiografii tak zwany paradygmat Jacoba Burckhardta wciąż ma się dobrze. Jak pamiętamy, ten szwajcarski filozof propagował skrajnie materialistyczne spojrzenie na historię, między innymi interpretując stosunek Konstantyna Wielkiego wobec chrześcijaństwa jako wyłącznie polityczny. Wykluczył w ten sposób z arcyważnego aktu, jakim był edykt mediolański, istotny komponent duchowy, redukując historię wyłącznie do gry interesów, czyli wartości materialnych dających się objąć stosowną miarą.

 

Niemcy i słowiańska „tradycja”

Podobne spojrzenie rozwinął marksizm, który – obok wspomnianego materializmu – redukował znaczenie czyjejkolwiek woli, zmagań duchowych czy inspiracji innych niż duch czasu, którego pęd miał zmuszać przywódców do podejmowania określonych, wymaganych w danym miejscu i czasie decyzji.

Co to oznacza w przypadku polskiego spojrzenia na dzieje? Oto najdonioślejsze w historii naszego kraju wydarzenie, jakim było przyjęcie przez Mieszka I chrztu, opisuje się, po pierwsze, w kategoriach politycznych, czyli jako źródło wymiernych korzyści oraz efekt gry twardych interesów, a po drugie: jako jedyne możliwe wówczas wyjście z trudnej sytuacji, w jakiej postawili nas wymachujący nam mieczem przed nosem Niemcy.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie