Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 05 LIPCA
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
XIV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Antoni, Maria, Bartosz, Filomena, Karolina
 

1 lipca

Data publikacji: 2020-06-30 10:03
Data aktualizacji: 2020-07-01 04:53:00
KALENDARIUM
Zaprzysiężenie Unii Lubelskiej przez króla Zygmunta Augusta (mal. Jan Matejko)

251 – podczas bitwy z Gotami pod Abrittus na Bałkanach poległ cesarz rzymski Trajan Decjusz, jeden z prześladowców Kościoła (ur. 201). W roku 249 Decjusz wydał wymierzony w chrześcijan edykt, nakazujący wszystkim obywatelom imperium złożenie ofiar rzymskim bogom. Prześladowania jakie potem nastąpiły, zalicza się do najkrwawszych w historii starożytnego Rzymu. Po raz pierwszy objęły one obszar całego państwa.

 

1097 – armia I krucjaty w bitwie pod Doryleum (w Azji Mniejszej) pokonała połączoną armię Sułtanatu Rumu i Daniszmendydów. Losy bitwy długo się ważyły, zadecydowało jednak wysokie morale i zdyscyplinowanie krzyżowców.

 

1569 – podpisano i zaprzysiężono uchwaloną 28 czerwca przez sejmy Polski i Litwy Unię Lubelską. Na jej mocy oba państwa tworzyły odtąd Rzeczpospolitą Obojga Narodów, z jednym, wspólnie obieranym królem, wspólnym sejmem i takąż polityką zagraniczną. Odrębne pozostały urzędy centralne, skarb i armie, a także oparte na własnych statutach urzędy ziemskie i sądy. Jednocześnie do Korony przyłączono województwa: bracławskie, kijowskie, podlaskie i wołyńskie.

 

1916 – podczas I wojny światowej rozpoczęła się bitwa nad Sommą. Niestety, wbrew przewidywaniom aliantów ośmiodniowy, zmasowany ostrzał artyleryjski przygotowujący natarcie nie przyniósł zamierzonych efektów, ponieważ Niemcy ukryli się w solidnych schronach. Nacierające oddziały przywitał więc morderczy ogień z niemieckich karabinów maszynowych, który uczynił w ich szeregach prawdziwe spustoszenie. W czasie pierwszego dnia szturmu Brytyjczycy stracili blisko 60 tys. ludzi (zabitych i rannych), nie osiągając zaplanowanych celów. Bitwa nad Sommą trwała do 18 listopada 1916 roku. Mimo użycia przez Brytyjczyków (po raz pierwszy w historii) czołgów, linia frontu tylko w niewielkim stopniu zmieniła swój przebieg. Straty obu stron były ogromne: Brytyjczycy stracili ponad 400 tys. ludzi, Francuzi – ok. 200 tys., Niemcy – ponad 400 tys.

1924 – wycofaną z obiegu markę polską zastąpił złoty polski. Wartość nowej jednostki monetarnej była równa frankowi szwajcarskiemu i odpowiadała wartości 9/31 grama czystego złota. Dolar kosztował wtedy 5 zł 18 gr.

1942 – podczas odprawy wyższych dowódców Narodowej Organizacji Wojskowej w Warszawie zarysowała się różnica zdań co do scalenia organizacji z Armią Krajową. Nastąpił rozłam, w wyniku którego część struktur podporządkowała się AK, reszta połączyła się ze Związkiem Jaszczurczym tworząc Narodowe Siły Zbrojne.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj