Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 16 STYCZNIA
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Imieniny obchodzą:
Marceli, Włodzimierz
 

1 września uczniowie wrócą do szkół. Znamy wytyczne sanitarne MEN i GIS

Data publikacji: 2020-08-05 15:00
Data aktualizacji: 2020-08-05 15:48:00
WIADOMOŚCI
Zdjęcie ilustracyjne, Fot. Pixabay License

„Uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek, ale powinni pamiętać o zasadach higieny” – wynika z opublikowanych w środę wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla szkół. Rekomenduje się taką organizację pracy, która umożliwi zachowanie dystansu, np. dzięki różnym godzinom przychodzenia uczniów do szkoły.

 

O powrocie dzieci od szkół poinformował w środę szef MEN Dariusz Piontkowski. – Od 1 września rok szkolny rozpoczyna się tradycyjnie w szkołach – powiedział. – Pracujemy nad tym, jak zorganizować rok szkolny. Chcemy, aby dzieci mogły bezpiecznie wrócić do szkół. Chcemy też, aby podstawowym modelem był model, gdy dzieci spotykają się z nauczycielami – dodał.

 

Minister Piontkowski poinformował również, że MEN razem z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz Ministerstwem Zdrowia przygotował wytyczne sanitarne dla szkół. – Wytyczne dla placówek oświatowych to zmodyfikowane zasady dotyczące koronawirusa, które już znamy od dawna – tłumaczył.

 

W wytycznych wskazano, że do szkoły może uczęszczać uczeń „bez objawów infekcji dróg oddechowych” i „gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych”.

 

Osoby wchodzące do budynku szkoły powinny mieć możliwość skorzystania z płynu do dezynfekcji rąk. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów infekcji dróg oddechowych.

 

Opiekunowie mogą wchodzić do szkoły, zachowując minimum 1,5 m dystansu od innych opiekunów z dzieckiem oraz od pracowników szkoły. Rodzice powinni pamiętać o osłanianiu ust i nosa oraz zakładaniu rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcji rąk.

 

Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u dziecka objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (np. gorączkę, kaszel), wówczas uczeń powinien być odizolowany w odrębnym pomieszczeniu lub w wyznaczonym miejscu w odległości 2 m od innych osób. Rodzice będą wówczas niezwłocznie powiadamiani o konieczności odebrania dziecka ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).

 

W wytycznych wskazano, że w miarę możliwości rekomenduje się taką organizację pracy, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych, i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły. Wskazano, że mogą to być np. różne godziny przychodzenia uczniów z poszczególnych klas do szkoły i różne godziny przerw lub zajęć na boisku. Należy także unikać częstej zmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia.

 

Uczeń powinien mieć własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym, w tornistrze lub w szafce ucznia. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi.

 

Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy jednak dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. Wtedy należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, a opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki.

 

W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy i podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu, a w miarę możliwości po każdych zajęciach. Podczas zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.

 

Sale i korytarze należy wietrzyć co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego i pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły.

 

Źródło: gov.pl, DoRzeczy.pl, rmf24.pl, RMF FM

TK

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Trad
Trzeba powiadomic policje o braku maseczek, a nauczycielom dac prawo odmowy obsluzenia klienta! To skandal taka dobra okazja do hurtowej sprzedazy kagancow sie marnuje!
nikt
No, to teraz czekamy na likwidację gotówki. Przy wyłacznym obiegu elektronicznym każdy buntujący si e zostanie odcięty i cichutko zdechnie sobie z głodu. Taka technika!
komuna+sio
te tzw. wytyczne sanitarne dla szkół to oczywiście absurd,,,, sama zapowiedź powrotu dzieci do szkół od 1 IX ok
Polka
Mój syn ma astmę i alergię na roztocza, coś mi się zdaje że czeka mnie ciężka przeprawa, jeśli za każdym razem jak zacznie kasłać będę musiała go odbierać...
Tolek
Myślę że potrzebna jest pilna debata w sejmie i śledztwo nadzorowane przez prokuratura generalnego, którego celem jest wyjaśnienie jakim cudem w restauracjach, hotelch a teraz szkołach zostało wyeliminowane zagrożenie covid, tak że nie trzeba tam nosić maseczki. Co takiego dzieje się w tych pomieszczeniach, że nie następuje tam słynna już transmisja pozioma i maseczki są niepotrzebne.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY