Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 06 CZERWCA
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Norbert, Paulina
 

10 kwietnia

Data publikacji: 2020-04-10 00:04
Data aktualizacji: 2020-04-08 22:33:00
KALENDARIUM
Hołd Pruski, mal. Jan Matejko

847 – na tronie papieskim zasiadł św. Leon IV, kardynał, benedyktyn. Jako papież organizował synody, wprowadził zwyczaj obchodzenia oktawy Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, popierał muzykę kościelną. Nie szczędził środków na odbudowę dzielnic Rzymu zniszczonych podczas najazdu Saracenów za pontyfikatu jego poprzednika Sergiusza II. Wyciągając wnioski z  tego wydarzenia Leon IV obwarował murami Wzgórze Watykańskie. Pozostająca w cieniu potężnych fortyfikacji dzielnica otrzymała od imienia papieża nazwę Citta Leonina (Miasto Leonowe). Gdy w 849 roku Saraceni znów pojawili się w pobliżu Rzymu Ojciec Święty zebrał flotę, która pokonała muzułmanów w bitwie morskiej pod Ostią. Leon IV zmarł w opinii świętości w 855 roku.


1525
– Wielki Mistrz Krzyżacki Albrecht Hohenzollern złożył na rynku krakowskim hołd lenny królowi Zygmuntowi I Staremu. Dwa dni wcześniej, 8 kwietnia 1525 r., obaj władcy zawarli traktat, na mocy którego Albrecht przeszedł na luteranizm, sekularyzował państwo zakonne w Prusach, stając się jego władcą i lennikiem króla polskiego. Prawo do dziedziczenia Prus Książęcych otrzymali męscy potomkowie Albrechta, a w razie jego bezpotomnej śmierci, bracia z potomstwem męskim. Z dziedziczenia wyłączona została linia elektorów brandenburskich.


1585 – zmarł Grzegorz XIII (Ugo Boncompagni) (ur. 1502), papież od 1572 roku. Podczas swojego pontyfikatu kładł nacisk na intelektualną formację duchowieństwa. Ufundował nową siedzibę dla Kolegium Rzymskiego, nazwanego później na jego cześć Uniwersytetem Gregoriańskim. Realizując zalecenia soboru trydenckiego, polecił opublikować zbiór nowego prawa kanonicznego. Jego zasługą jest również przeprowadzenie korekty kalendarza juliańskiego. Nowy od imienia tego papieża otrzymał nazwę gregoriańskiego.


1831 – wojska polskie dowodzone przez gen. Ignacego Prądzyńskiego pokonały w bitwie pod Iganiami korpus rosyjski, którym dowodził gen. Grigorij Rosen. Straty Rosjan wielokrotnie przewyższały ubytki w szeregach Polaków . Od zupełnego rozbicia uratowało Rosena kunktatorstwo gen. Jana Skrzyneckiego, który nie pospieszył z posiłkami „na huk dział”, a potem odmówił przeprowadzenia pościgu za rozbitym wrogiem.

2004 – zmarł Jacek Kaczmarski, polski bard, poeta, kompozytor (ur. 1957).


2010 – w katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

 
 
 
 
 
 
 
drukuj