Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 20 LUTY
Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
Imieniny obchodzą:
Leon, Ludmiła, Ludomir
 

10 sierpnia

Data publikacji: 2018-08-09 17:16
Data aktualizacji: 2018-08-10 07:45:00
KALENDARIUM
Traktat w Verdun

843 – zawarto traktat w Verdun, który podzielił państwo Ludwika I Pobożnego (syna Karola Wielkiego) między jego trzech synów: Lotara (część środkowa z Italią i tytułem cesarza), Karola Łysego (tereny zachodnie) i Ludwika Niemieckiego (część wschodnia). Podział ten położył podwaliny pod wykształcenie się w przyszłości Francji i Niemiec.


1519 – dowodzona przez portugalskiego żeglarza i odkrywcę w służbie hiszpańskiej Ferdynanda Magellana flotylla pięciu okrętów wypłynęła z Sewilli w pierwszą w historii wyprawę dookoła świata.


1530 – zmarł Konstanty Ostrogski, hetman wielki litewski (pierwszy noszący ten tytuł), wojewoda wileński i trocki (ur. ok. 1460). Już za czasów króla Jana Olbrachta walczył z Tatarami, a później także z Moskwą. Po przegranej bitwie nad Wiedroszą, dostał się do moskiewskiej niewoli, w której przebywał trzy lata, nim zbiegł. W 1514 w bitwie pod Orszą odniósł świetne zwycięstwo nad wojskami moskiewskimi. 27 stycznia 1527 r. pobił Tatarów pod Olszanicą, zadając im poważne straty i wyzwalając z niewoli kilkadziesiąt tysięcy jasyru. Wyznający prawosławie wielmoża po śmierci spoczął w Ławrze Pieczerskiej w Kijowie.


1792 – król Ludwik XVI został aresztowany i zamknięty w więzieniu Temple (dawnym klasztorze templariuszy). Był to wstęp do procesu króla zakończonego jego ścięciem 21 stycznia 1793 r.


1906 – papież św. Pius X ogłosił encyklikę Gravissimo Officii Munere, O francuskich bractwach pobożnych. Papież ponowił w niej potępienie ustawy o rozdziale Kościoła od państwa we Francji zmuszającej Kościół do uprawomocnienia swoich struktur w formie „stowarzyszeń kultowych”.