Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 15 SIERPNIA
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
Wniebowzięcie NMP
Imieniny obchodzą:
Maria, Tarsycjusz, Napoleon
 

11 lipca

Data publikacji: 2020-07-10 17:03
Data aktualizacji: 2020-07-11 07:57:00
KALENDARIUM
Pomnik ofiar Ukraińskiej Powstańczej Armii we Wrocławiu.

212 – cesarz rzymski Karakalla wydał edykt Constitutio Antoniniana, przyznający wszystkim wolnym mieszkańcom Imperium Romanum prawa obywateli rzymskich.


1533 – papież Klemens VII ekskomunikował króla Anglii Henryka VIII Tudora w odpowiedzi na unieważnienie jego ślubu z pierwszą żoną Katarzyną Aragońską.

1657 – posiłkowana przez Tatarów armia polska pokonała wojska księcia Siedmiogrodu Jerzego Rakoczego w bitwie pod Magierowem. Po opuszczeniu Warszawy przez wojsko Rakoczego, król Jan Kazimierz polecił Stefanowi Czarnieckiemu uniemożliwić im bezpieczne wycofanie się na swoje terytorium. 11 lipca polski wódz uderzył na przeciwnika pod Magierowem (na północ od Lwowa), znosząc jego tylnią straż, zdobywając wiele armat oraz wozów z łupami zrabowanymi w Polsce.


1705 – w latach wojny północnej pijany car Piotr I wtargnął z żołnierzami do unickiej katedry Mądrości Bożej w Połocku. Piotr I zwrócił się do przełożonego klasztoru z żądaniem wydania kluczy od tabernakulum. Odmowa tak rozgniewała satrapę, że własnoręcznie zamordował przeora. Czterech innych zakonników polecił utopić w Dźwinie. Car próbował sprofanować przechowywane w świątyni relikwie św. Jozafata Kuncewicza, a potem, po wyrwaniu drzwiczek od tabernakulum, rozsypał na posadzkę Najświętszy Sakrament i podeptał.

1865 – zmarł Walery Wielogłowski herbu Starykoń, działacz społeczny, polityczny i religijny (ultramontanin), wydawca, poseł na Sejm Krajowy Galicji I kadencji (ur. 1805). Brał udział w powstaniu listopadowym, podczas którego został odznaczony orderem Virtuti Militari. Na emigracji zaprzyjaźnił się z Adamem Mickiewiczem i Bogdanem Jańskim. Po powrocie do kraju w 1848 roku, założył w Krakowie Księgarnię i Wydawnictwo Dzieł Katolickich, Naukowych i Rolniczych, specjalizującą się w wydawaniu literatury ludowej. Był inicjatorem założenia Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Szkoły Rolniczej w Czernichowie.

 

1943 – Krwawa Niedziela na Wołyniu (kulminacja rzezi wołyńskiej). O świcie sotnie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii działając z zaskoczenia, zaatakowały 99 wsi i osiedli polskich, głównie na terenie trzech powiatów: kowelskiego, horochowskiego i włodzimierskiego. Ukraińcy celowo wybrali niedzielę na termin rzezi, aby zaskoczyć jak największą liczbę Polaków w kościołach. Oprawcy działali metodycznie: gdy jedne pododdziały otaczały wieś kordonem, inne gromadziły ofiary w jednym miejscu i dokonywały masakry. Po wymordowaniu Polaków w jednej miejscowości upowcy szybko udawali się do następnej osady. Tego dnia z ich rąk zginęło kilka tysięcy Polaków. Ataki były kontynuowane w dniach następnych.

 
 
 
 
 
 
 
drukuj