Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 18 LIPCA
Św. Szymona z Lipnicy 
Św. Brunona, biskupa
Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
Imieniny obchodzą:
Fryderyk, Kamil, Karolina
 

11 lutego

Data publikacji: 2019-02-10 09:04
Data aktualizacji: 2019-02-11 06:06:00
KALENDARIUM
Podpisanie Traktatów Laterańskich

821 – zmarł św. Benedykt z Aniane, benedyktyn, reformator życia monastycznego, nazywany Benedyktem Drugim, doradca króla Ludwika I Pobożnego. W młodości przebywał na dworze Pepina Małego. W 774 wstąpił do klasztoru Benedyktynów pod wezwaniem św. Sekwana (Saint-Seine) niedaleko Dijon. Z czasem został wybrany opatem. Dążył do zreformowania zakonu w duchu rygoryzmu. Aby podnieść upadającą karność, założył klasztor w Aniane. Zakonników zajął tu przepisywaniem ksiąg i pracami uczonymi. Niedługo stał się on wzorem dla innych domów benedyktyńskich. W dziele reformy Benedykt znalazł sojusznika w osobie króla Ludwika Pobożnego, który wyznaczył go nadzorcą wszystkich klasztorów w państwie. Dzięki temu przeprowadził szereg synodów, których zwieńczeniem było ogłoszenie w 817 roku Capitularum monasticum, reguły benedyktyńskiej, która miała być stosowana we wszystkich klasztorach cesarstwa. Św. Benedykt kładł nacisk na liturgiczny charakter życia zakonnego, zwłaszcza codzienne konwentualne Msze Święte i odmawianie brewiarza. 


1650 – zmarł Kartezjusz (René Descartes), francuski matematyk i filozof (ur. 1596). Zajmował się także: optyką, chemią, mechaniką, anatomią, embriologią, medycyną, astronomią i meteorologią. Za najważniejsze dzieło filozoficzne Kartezjusza uważa się Rozprawę o metodzie. Swój dorobek w dziedzinie matematyki zebrał w dziele Geometria. Przedstawił w nim podstawy geometrii analitycznej i algebry.


1858 – we francuskim Lourdes miało miejsce pierwsze objawienie Matki Bożej Bernadecie Soubirous. Tak dziewczynka relacjonowała później to wydarzenie: „Kiedy podniosłam głowę w stronę groty, ujrzałam Panią ubraną na biało. Miała białą suknię, biały welon, w pasie błękitną szarfę i różę na każdym bucie – żółtą, w takim samym kolorze jak łańcuszek jej różańca. Trochę się wystraszyłam. Sądziłam, że to złudzenie. Przecierałam oczy. Jeszcze raz popatrzyłam i widziałam cały czas tę samą Panią. Wsunęłam rękę do kieszeni i znalazłam w niej mój różaniec. Zrobiłam znak krzyża. Lęk, jaki odczuwałam, zniknął. Uklękłam. Odmówiłam różaniec w obecności tej pięknej Pani. Zjawa przesuwała różańcowe paciorki, ale nie poruszała wargami”. W ciągu pół roku Matka Boża objawiła się Bernadecie osiemnaście razy, zachęcając ją do modlitwy różańcowej oraz pełnienia czynów pokutnych w intencji nawrócenia grzeszników.


1906 – papież Pius X opublikował encyklikę Vehementer Nos, W dokumencie adresowanym do biskupów francuskich Ojciec Święty skrytykował wprowadzoną w Republice Francuskiej ustawę o oddzieleniu Kościoła od państwa.

 

1918 – w proteście przeciw postanowieniom traktatu w Brześciu,  przyznającemu Ukrainie  Chełmszczyznę i część Podlasia, do dymisji podał się rząd Jana Kucharzewskiego. Rada Regencyjna rezygnację przyjęła i 27 lutego zwolniła premiera z obowiązków.

 

1929 – Stolica Apostolska i Włochy podpisały Traktaty laterańskie, na mocy których powstało państwo–miasto Watykan. Ma ono prawo do posiadania własnej armii, policji, sądownictwa, gazet, rozgłośni radiowej i więzienia. W ramach rekompensaty za straty terytorialne Stolica Apostolska otrzymała 750 mln lirów oraz 1 mld lirów w pożyczce 5-procentowej.


1938 – zmarł Kazimierz Twardowski, polski filozof, twórca lwowsko-warszawskiej szkoły filozofii (ur. 1866).


1979 - ajatollah Ruhollah Chomeini przejął władzę w Iranie. W tym dniu armia opowiedziała się za rewolucją islamską. Całe prawodawstwo oparł na Koranie.