Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 15 SIERPNIA
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
Wniebowzięcie NMP
Imieniny obchodzą:
Maria, Tarsycjusz, Napoleon
 

11 października

Data publikacji: 2019-10-10 16:04
Data aktualizacji: 2019-10-11 06:41:00
KALENDARIUM
Koronacja NMP (fragm.), mal. Enguerrand Charonton

1531 – w Szwajcarii wojska kantonów katolickich pokonały protestantów w bitwie pod Kappel. Agresywna polityka Ulryka Zwinglego wobec kantonów katolickich, m.in. wprowadzenie embarga na żywność, skłoniły pięć kantonów katolickich do szukania rozstrzygnięcia w działaniach zbrojnych (tzw. II wojna kappelska). Pod Kappel dysponujące kilkakrotną przewagą wojska katolickie pobiły protestantów. Zginął także Zwingli. Został stracony, po tym, jak odmówił przystąpienia do sakramentu pokuty.


1954 – Ojciec Święty Pius XII wydał encyklikę Ad Caeli Reginam, O Królewskiej godności NMP. Tym dokumentem, wydanym w setną rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi, papież wprowadził święto Maryi Królowej.


1962 – papież Jan XXIII otworzył II sobór watykański, a jednocześnie jego pierwszą sesję. Zamiarem Biskupa Rzymu było uwspółcześnienie (aggiornamento) Kościoła. Zamierzona zmiana nie była wynikiem kryzysu w Kościele, gdyż takiego wówczas nie było. Wręcz przeciwnie, Mistyczne Ciało Chrystusa, mimo trwających już kilkaset lat zmagań z przybierającą różne formy Rewolucją, w połowie XX w. przeżywało lata świetności.


1969 – zmarł gen. Kazimierz Sosnkowski, polski wyższy dowódca wojskowy i polityk (ur. 1885). Od 1905 członek Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS) i jej Organizacji Bojowej. Założyciel Związku Walki Czynnej, a potem szef sztabu I Brygady Legionów Polskich i najbliższy współpracownik Józefa Piłsudskiego. W czasie wojny polsko-bolszewickiej dowodził Armią Rezerwową. Od sierpnia 1920 do lutego 1924 r. minister spraw wojskowych. W 1927 został mianowany inspektorem armii. 11 IX 1939 objął obowiązki dowódcy Frontu Południowego. Mimo beznadziejnej sytuacji strategicznej błysnął talentem dowódczym. Po przedostaniu się do Francji minister w rządzie emigracyjnym i komendant główny Związku Walki Zbrojnej. Ustąpił z rządu w 1941 r. po podpisaniu układu Sikorski-Majski. Od 8 VII 1943 do 30 IX 1944 Wódz Naczelny Polskich Sił Zbrojnych. Po wojnie przebywał na emigracji w Kanadzie

 
 
 
 
 
 
 
drukuj