Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 16 PAŹDZIERNIKA
Św. Jadwigi Śląskiej
Św. Gerarda Majelli
Św. Jadwigi Śląskiej
Św. Gerarda Majelli
Imieniny obchodzą:
Jadwiga, Florentyna, Gaweł
 

11 października

Data publikacji: 2019-10-10 16:04
Data aktualizacji: 2019-10-11 06:41:00
KALENDARIUM
Koronacja NMP (fragm.), mal. Enguerrand Charonton

1531 – w Szwajcarii wojska kantonów katolickich pokonały protestantów w bitwie pod Kappel. Agresywna polityka Ulryka Zwinglego wobec kantonów katolickich, m.in. wprowadzenie embarga na żywność, skłoniły pięć kantonów katolickich do szukania rozstrzygnięcia w działaniach zbrojnych (tzw. II wojna kappelska). Pod Kappel dysponujące kilkakrotną przewagą wojska katolickie pobiły protestantów. Zginął także Zwingli. Został stracony, po tym, jak odmówił przystąpienia do sakramentu pokuty.


1954 – Ojciec Święty Pius XII wydał encyklikę Ad Caeli Reginam, O Królewskiej godności NMP. Tym dokumentem, wydanym w setną rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi, papież wprowadził święto Maryi Królowej.


1962 – papież Jan XXIII otworzył II sobór watykański, a jednocześnie jego pierwszą sesję. Zamiarem Biskupa Rzymu było uwspółcześnienie (aggiornamento) Kościoła. Zamierzona zmiana nie była wynikiem kryzysu w Kościele, gdyż takiego wówczas nie było. Wręcz przeciwnie, Mistyczne Ciało Chrystusa, mimo trwających już kilkaset lat zmagań z przybierającą różne formy Rewolucją, w połowie XX w. przeżywało lata świetności.


1969 – zmarł gen. Kazimierz Sosnkowski, polski wyższy dowódca wojskowy i polityk (ur. 1885). Od 1905 członek Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS) i jej Organizacji Bojowej. Założyciel Związku Walki Czynnej, a potem szef sztabu I Brygady Legionów Polskich i najbliższy współpracownik Józefa Piłsudskiego. W czasie wojny polsko-bolszewickiej dowodził Armią Rezerwową. Od sierpnia 1920 do lutego 1924 r. minister spraw wojskowych. W 1927 został mianowany inspektorem armii. 11 IX 1939 objął obowiązki dowódcy Frontu Południowego. Mimo beznadziejnej sytuacji strategicznej błysnął talentem dowódczym. Po przedostaniu się do Francji minister w rządzie emigracyjnym i komendant główny Związku Walki Zbrojnej. Ustąpił z rządu w 1941 r. po podpisaniu układu Sikorski-Majski. Od 8 VII 1943 do 30 IX 1944 Wódz Naczelny Polskich Sił Zbrojnych. Po wojnie przebywał na emigracji w Kanadzie