Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 28 MAJA
Bł. Lanfranka z Bec
Bł. Lanfranka z Bec
Imieniny obchodzą:
Emilia, Wilhelm
 

12 lipca

Data publikacji: 2019-07-11 08:04
Data aktualizacji: 2019-07-12 02:42:00
KALENDARIUM

1790 - w czasie rewolucji francuskiej Konstytuanta uchwaliła Konstytucję cywilną kleru, samowolnie zmieniając strukturę francuskiego Kościoła i podporządkowując go państwu. Papież Pius VI kilkakrotnie potępił ten dokument, uznając jego postanowienia za świętokradztwo i herezję, a wszystkich duchownych wezwał do nieskładania przysięgi lub jej odwołania. W następnych latach odmowa złożenia przysięgi na Konstytucję cywilną kleru wyznaczała prawomyślność francuskiego duchowieństwa.

 

1945 – rozpoczęła się Obława Augustowska, operacja NKWD, w wyniku której zostało aresztowanych kilka tysięcy osób. Z oddziałami sowieckimi współdziałało Ludowe Wojsko Polskie oraz Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Obława Augustowska miała na celu rozbicie i likwidację polskiego podziemia niepodległościowego w rejonie Suwałk i Augustowa. Była częścią większej antypartyzanckiej akcji prowadzonej także na Litwie. Sowieci otaczali wsie, aresztując mieszkańców podejrzewanych o kontakty z polską partyzantką. Umieszczano ich w ponad 50 obozach filtracyjnych, gdzie byli przesłuchiwani i torturowani. Część zatrzymanych wróciła do domów, natomiast około 600 Polaków wywieziono w nieznanym kierunku i ślad po nich zaginął.


1952
– zmarł Władysław Konopczyński, wybitny polski historyk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek PAU (ur. 1880). Studiował prawo w Warszawie i historię we Lwowie. Od 1913 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim. W latach 1922–1927 pełnił mandat poselski z ramienia Związku Ludowo-Narodowego. Pomysłodawca i w latach 1931–1949 pierwszy przewodniczący Komitetu Redakcyjnego Polskiego Słownika Biograficznego. Podczas II wojny zatrzymany w ramach Sonderaktion Krakau trafił do obozu Sachsenhausen. Po zwolnieniu w lutym 1940 zaangażował się w tajne nauczanie. Po wojnie powrócił do pracy na uniwersytecie. W 1948, oskarżany przez komunistyczne władze o publikacje „szowinistycznie obciążone” i przepojone „furią rasistowską”, został zmuszony do rezygnacji z pracy. Zainteresowania naukowe Władysława Konopczyńskiego obejmowały historię Polski XVII i XVIII wieku, historię państwa i prawa polskiego, historię parlamentaryzmu europejskiego, edytorstwo i biografistykę. Jest uważany za współtwórcę tzw. nowej historycznej szkoły krakowskiej.

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj