Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 19 LISTOPADA
Św. Mechtyldy z Helfty
Bł. Salomei, księżnej
Św. Mechtyldy z Helfty
Bł. Salomei, księżnej
Imieniny obchodzą:
Salomea, Maksym, Seweryn
 

12 lutego

Data publikacji: 2019-02-11 11:06
Data aktualizacji: 2019-02-12 05:03:00
KALENDARIUM

1049 – biskup Bruno z Toul został wybrany papieżem i przyjął imię Leon IX. Pochodził z Lotaryngii i był związany z tamtejszymi zwolennikami reformy Kościoła. Nowy papież wykorzystując dobre stosunki z dworem cesarskim oraz środowiskiem lotaryńsko-kluniackim, przywrócił Kościołowi rzymskiemu dawne znaczenie i świętość. Do Wiecznego Miasta przybył w prostym ubraniu zakonnika w towarzystwie Hildebranda, benedyktyna z Cluny. Wkrótce sprowadził stamtąd do stolicy Chrześcijaństwa także innych świątobliwych mężów. Jako papież odbył wiele podróży po Europie, by przewodniczyć lokalnym synodom, na których wydano zarządzenia przeciw symonii i konkubinatowi. Usuwano także niegodnych biskupów. Rosnące nieporozumienia między Stolicą Apostolską a Konstantynopolem skłoniły Leona IX do wysłania tam legatów. Niestety misja ta, już po śmierci Ojca Świętego, zakończyła się wielką schizmą wschodnią (1254). Jeszcze w XIII wieku Leon IX został wyniesiony na ołtarze.


1798 – zmarł Stanisław August Poniatowski, ostatni król Polski 1764-1795 (ur. 1732). Lata poprzedzające śmierć Poniatowski spędził w Petersburgu, tam też, w kościele św. Katarzyny, został pochowany. Dopiero w 1938 r. jego szczątki przewieziono do rodzinnego Wołczyna.


1804 – zmarł Immanuel Kant, niemiecki filozof, profesor logiki i metafizyki na Uniwersytecie Królewieckim, czołowy przedstawiciel klasycznej niemieckiej filozofii idealistycznej (ur. 1724).

1931 - rozpoczęło swoją działalność Radio Watykańskie. Pierwsze słowa wyemitowano o godzinie 16.49. Wypowiedział je wynalazca radia Guglielmo Marconi, zapowiadając wystąpienie Ojca Świętego Piusa XI. Marconi, do którego o pomoc zwrócił się jezuita Józef Gianfranceshi, mocno zainteresował się tematem i podjął się pracować na rzecz Stolicy Apostolskiej bez wynagrodzenia. Od 1938 roku Radio Watykańskie nadaje także audycje w języku polskim.

 
 
 
 
 
 
 
drukuj