Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 25 SIERPNIA
Św. Ludwika IX, króla
Św. Józefa Kalasancjusza
Św. Ludwika IX, króla
Św. Józefa Kalasancjusza
XXI Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Ludwik, Józef, Elwira, Patrycja
 

12 lutego

Data publikacji: 2019-02-11 11:06
Data aktualizacji: 2019-02-12 05:03:00
KALENDARIUM

1049 – biskup Bruno z Toul został wybrany papieżem i przyjął imię Leon IX. Pochodził z Lotaryngii i był związany z tamtejszymi zwolennikami reformy Kościoła. Nowy papież wykorzystując dobre stosunki z dworem cesarskim oraz środowiskiem lotaryńsko-kluniackim, przywrócił Kościołowi rzymskiemu dawne znaczenie i świętość. Do Wiecznego Miasta przybył w prostym ubraniu zakonnika w towarzystwie Hildebranda, benedyktyna z Cluny. Wkrótce sprowadził stamtąd do stolicy Chrześcijaństwa także innych świątobliwych mężów. Jako papież odbył wiele podróży po Europie, by przewodniczyć lokalnym synodom, na których wydano zarządzenia przeciw symonii i konkubinatowi. Usuwano także niegodnych biskupów. Rosnące nieporozumienia między Stolicą Apostolską a Konstantynopolem skłoniły Leona IX do wysłania tam legatów. Niestety misja ta, już po śmierci Ojca Świętego, zakończyła się wielką schizmą wschodnią (1254). Jeszcze w XIII wieku Leon IX został wyniesiony na ołtarze.


1798 – zmarł Stanisław August Poniatowski, ostatni król Polski 1764-1795 (ur. 1732). Lata poprzedzające śmierć Poniatowski spędził w Petersburgu, tam też, w kościele św. Katarzyny, został pochowany. Dopiero w 1938 r. jego szczątki przewieziono do rodzinnego Wołczyna.


1804 – zmarł Immanuel Kant, niemiecki filozof, profesor logiki i metafizyki na Uniwersytecie Królewieckim, czołowy przedstawiciel klasycznej niemieckiej filozofii idealistycznej (ur. 1724).

1931 - rozpoczęło swoją działalność Radio Watykańskie. Pierwsze słowa wyemitowano o godzinie 16.49. Wypowiedział je wynalazca radia Guglielmo Marconi, zapowiadając wystąpienie Ojca Świętego Piusa XI. Marconi, do którego o pomoc zwrócił się jezuita Józef Gianfranceshi, mocno zainteresował się tematem i podjął się pracować na rzecz Stolicy Apostolskiej bez wynagrodzenia. Od 1938 roku Radio Watykańskie nadaje także audycje w języku polskim.