Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 18 LIPCA
Św. Szymona z Lipnicy 
Św. Brunona, biskupa
Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
Imieniny obchodzą:
Fryderyk, Kamil, Karolina
 
wyszukiwarka
 
 

12 sierpnia

Data publikacji: 2017-08-12 03:00
Data aktualizacji: 2017-08-12 20:58:00
KALENDARIUM
Bitwa pod Askalonem, rys. Gustawa Doré

1099 – w bitwie pod Askalonem, rozegranej podczas I krucjaty, wojska krzyżowców pokonały armię Fatymidów. Przygotowujący się do walki z chrześcijanami Egipcjanie wysłali poselstwo do Gotfryda de Bouillon z żądaniem natychmiastowego opuszczenia przez krzyżowców Palestyny. W odpowiedzi chrześcijanie zebrali swoje wojska i uderzyli na obóz fatymidzki, zdobywając go. Bitwa zamknęła zmagania I wyprawy krzyżowej.


1942 – zmarł ks. Jan Mauersberger (ur. 1877), doktor teologii, instruktor harcerski (harcmistrz Rzeczypospolitej), kapelan wojskowy. Ks. Mauersberger przez lata pełnił najwyższe funkcje w harcerstwie (przewodniczącego i wiceprzewodniczącego ZHP), był dziekanem Wojska Polskiego, a w latach 1935-1939 kanclerzem Kurii Polowej WP. Podczas II wojny światowej kontynuował służbę Bogu i Ojczyźnie jako przewodniczący i kapelan Szarych Szeregów.


1950 – Ojciec Święty Pius XII podpisał encyklikę Humani Generis, O pewnych fałszywych poglądach, zagrażających podstawom nauki katolickiej. Papież wskazał w niej błędne nurty teologiczne, filozoficzne i światopoglądowe, które m.in. prowadzą do relatywizmu.


1992 – w Londynie zmarł gen. dyw. Klemens Rudnicki. W młodości działał w „Zarzewiu” i w Drużynach Strzeleckich. Podczas I wojny światowej, po krótkim epizodzie w Legionie Wschodnim, został wcielony do armii austriackiej. Od listopada 1918 służył w Wojsku Polskim. Od 1931 r. wykładowca, a potem kierownik katedry taktyki ogólnej w Wyższej Szkole Wojennej. W 1938 został dowódcą 9 Pułku Ułanów Małopolskich i na jego czele odbył kampanię wrześniową. Po kapitulacji zaangażował się w pracę konspiracyjną we Lwowie. Aresztowany przez NKWD trafił do więzienia. Po utworzeniu armii w ZSRR zastępca dowódcy 6 Lwowskiej Dywizji Piechoty. Potem pełnił analogiczną funkcję w 5 Kresowej Dywizji Piechoty. Brał udział w walkach o Monte Cassino i Bolonię. Po wojnie pozostał na emigracji.