Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 19 CZERWCA
Św. Gerwazego i Protazego
Św. Romualda, opata
Św. Gerwazego i Protazego
Św. Romualda, opata
Imieniny obchodzą:
Romualda, Gerwazego, Protazego
 

12 stycznia

Data publikacji: 2019-01-12 01:05
Data aktualizacji: 2019-01-10 15:33:00
KALENDARIUM
Wojska sowieckie na ulicach Krakowa

1832 - Mikołaj I podpisał rozkaz degradujący Order Virtuti Militari do rangi odznaki pamiątkowej. Na domiar złego rozdawano ją wszystkim tym, którzy przyczynili się do likwidacji powstania listopadowego. Otrzymało je wtedy ponad sto tysięcy osób.

1919 – dowództwo Armii Czerwonej wydało rozkaz przejścia do drugiej fazy „czerwonego marszu” na zachód – wykonania planu „operacja Wisła”, którego celem było dojście do Polski centralnej, a potem udzielenia pomocy rewolucji komunistycznej w Niemczech.

1945 – wojska sowieckie rozpoczęły ofensywę zimową, która doprowadziła do wyparcia Niemców z zachodnich ziem II Rzeczypospolitej. 12 stycznia do natarcia przystąpiły wojska 1 Frontu Ukraińskiego marsz. Iwana Koniewa. Nacierały w kierunku Kielc i Krakowa. Potem ruszyły na Śląsk. 14 stycznia atak rozpoczął 1 Front Białoruski na czele którego stał marsz. Gieorgij Żukow. Główne natarcie wyszło z przyczółków pod Puławami, Magnuszewem i na północ od Warszawy. 17 stycznia po przełamaniu słabego oporu Armia Czerwona i 1. Armia WP zajęły ruiny Warszawy. W następnych dniach wojska Żukowa znalazły się pod Poznaniem zaś czołowe siły Koniewa na przedpolu Wrocławia.

 

2001 – zmarł Aleksander Bocheński, konserwatywny publicysta i historyk (ur. 1904). Przed II wojną światową wraz z bratem Adolfem współpracował z pismem „Bunt młodych”. We wrześniu 1939 roku służył jako ochotnik w 22 pułku ułanów. Po II wojnie światowej przez dekadę pełnił funkcję dyrektora Browaru Okocim. W 1947 został posłem na Sejm Ustawodawczy jako przedstawiciel grupy „Dziś i Jutro”. Był członkiem kolaborującego z władzami komunistycznymi Stowarzyszenia PAX. W 1982 wszedł w skład Rady Krajowej PRON. Jego najbardziej znaną książką są wydane w 1947 r. „Dzieje głupoty w Polsce”. Ważną pozycję stanowiły także „Wędrówki po dziejach polskiego przemysłu”.