Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 03 CZERWCA
Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
Imieniny obchodzą:
Leszek, Klotylda, Tamara
 

13 lipca

Data publikacji: 2019-07-12 16:04
Data aktualizacji: 2019-07-13 06:43:00
KALENDARIUM
Polsko-sowiecki patrol na ulicach Wilna

 

1616 – zmarł bp Piotr Tylicki, herbu Lubicz. Pochodził z niebogatej rodziny szlacheckiej. Studiował prawo w Akademii Krakowskiej. Pełnił funkcję sekretarzem króla Stefana Batorego. W 1591 roku został z nominacji króla Zygmunta Wazy referendarzem koronnym, a w latach 1598-1604 sprawował godność podkanclerzego koronnego. W 1598 roku, towarzyszył Zygmuntowi III  w wyprawie do Szwecji. W 1595 roku został biskupem chełmińskim i administratorem diecezji pomezańskiej. Następnie objął rządy w diecezji warmińskiej, potem kujawsko pomorskiej, by wreszcie w 1607 objąć diecezję krakowską. Dał się poznać jako gorliwy zwolennik reform soboru trydenckiego. Dbał o dyscyplinę wśród duchowieństwa, wspierał Akademię Krakowską, a także klasztory, szpitale i kościoły.


1666
– wojska króla Jana II Kazimierza poniosły klęskę podczas próby stłumienia rokoszu wywołanego przez hetmana polnego koronnego Jerzego Lubomirskiego. Do bitwy doszło pod Mątwami nad Notecią. Wobec klęski własnych wojsk monarcha musiał zrezygnować z planów wzmocnienia władzy królewskiej, a skazany za zdradę na utratę urzędów, banicję i infamię hetman został przywrócony do czci, lecz nie do urzędów. Miał przeprosić władcę i udać się na wygnanie. W wyniku bitwy Polska straciła najlepszych żołnierzy, wymordowanych przez rokoszan po bitwie.


1943 - oddziały Armii Krajowej pod dowództwem ppłk. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka” w ramach akcji "Burza" (operacja „Ostra Brama”) zdobyły we współdziałaniu z Armią Czerwoną Wilno. „Wilk” oraz inni oficerowie zostali wkrótce podstępnie aresztowani. Nowi dowódcy AK okręgu wileńskiego i nowogródzkiego skierowali partyzantów, ostrzeliwanych przez sowieckie myśliwce szturmowe, w głąb puszczy i po podzieleniu ich na mniejsze pododdziały pozostawili dowódcom tych grup wybór dalszego sposobu działania. Sowietom udało się schwytać około 5700 żołnierzy AK.


1949 - papież Pius XII wydał dekret nakładający ekskomunikę na członków partii komunistycznych.

 
 
 
 
 
 
 
drukuj