Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 20 SIERPNIA
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
Imieniny obchodzą:
Bernard, Samuel, Sobiesław
 
wyszukiwarka
 
 

13 lutego

Data publikacji: 2018-02-12 17:00
Data aktualizacji: 2018-02-13 07:42:00
KALENDARIUM
Kard. Edmund Dalbor

1241 – podczas pierwszego najazdu mongolskiego rycerstwo polskie pod dowództwem wojewody krakowskiego Włodzimierza zaatakowało w miejscowości Tursko oddziały tatarskie. W pierwszej fazie bitwy Polacy odnieśli przejściowy sukces zmuszając przeciwnika do ucieczki. Niestety, wojska mongolskie po uporządkowaniu szyków, natarli, zadając klęskę rozproszonemu w pościgu rycerstwu polskiemu.

1790 - we Francji Konstytuanta wydała dekret zakazujący składania ślubów wieczystych i znoszący wszystkie zakony o takich ślubach, o ile nie zajmowały się nauczaniem szkolnym lub pielęgnowaniem chorych.


1827
– encyklika papieża Leona XII „Quanta laetitia” w sprawie Kościoła w Szkocji.

 

1926 – zmarł kard. Edmund Dalbor, w latach 1915-1926 arcybiskup gnieźnieński i poznański oraz prymas Polski (ur. 1869). Studiował w Seminarium Duchownym w Poznaniu oraz na wydziale teologicznym w Münster. Następnie wyjechał do Rzymu, gdzie na Gregorianum zdobył doktorat z prawa kanonicznego. Po powrocie do kraju sprawował liczne funkcje duszpasterskie i kurialne w Poznaniu i Gnieźnie, a także pracował w organizacjach społecznych. Po śmierci prymasa Edwarda Likowskiego został jego następcą na stolicach biskupich w Gnieźnie i Poznaniu. Podczas I wojny światowej organizował opiekę nad jeńcami oraz ludnością cywilną z innych ziem polskich. Popierał udział księży w powstaniu wielkopolskim. W 1920 r. założył Ligę Katolicką, która miała koordynować prace wszystkich świeckich stowarzyszeń katolickich, propagował rekolekcje dla świeckich, szerzył kult eucharystyczny (ur. 1869).


1969 – zmarł Kazimierz Wierzyński, polski poeta, prozaik i krytyk teatralny, współtwórca grupy poetyckiej Skamander. Od 1939 r. przebywał i tworzył na emigracji (ur. 1894).