Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 18 LIPCA
Św. Szymona z Lipnicy 
Św. Brunona, biskupa
Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
Imieniny obchodzą:
Fryderyk, Kamil, Karolina
 
wyszukiwarka
 
 

13 sierpnia

Data publikacji: 2017-08-13 04:00
Data aktualizacji: 2017-08-13 18:00:00
KALENDARIUM

1099 – kardynał Rainiero został wybrany papieżem i przyjął imię Paschalis II. Wcześniej był mnichem benedyktyńskim i opatem klasztoru od św. Wawrzyńca za Murami. Pontyfikat tego papieża w dużej mierze wypełniła walka z cesarzem Henrykiem IV, a potem Henrykiem V, uzurpującymi sobie prawo do inwestytury świeckiej. Henryk V pochwycił papieża i wymusił na nim ugodę w Ponte Mammolo, stanowiącą kapitulację Ojca Świętego wobec roszczeń cesarskich. Później jednak Paschalis zerwał ją i resztę życia spędził na emigracji. Do Rzymu powrócił dopiero kilka dni przed śmiercią, która nastąpiła 21 stycznia 1118.

1930 - papież Pius XI wydał bullę Pastoralis Offici Nostri, ustanawiającą nowy porządek kościelny w państwie pruskim. Dokument był owocem podpisanego rok wcześniej (14 VI) konkordatu między Stolicą Apostolską a Prusami. W wyniku przeprowadzonej reorganizacji biskupstwo wrocławskie zostało podniesione do rangi metropolii.


1944 – na warszawskiej Starówce podczas Powstania Warszawskiego żołnierze polscy unieruchomili, a następnie opanowali pojazd gąsienicowy, który szturmował barykadę na Podwalu. Przeprowadzili maszynę w obręb terenów powstańczych. Natychmiast otoczył ją wiwatujący tłum. Niestety nikt się nie zorientował, że pojazd uznany za czołg w rzeczywistości był transporterem ładunków wybuchowych. We wnętrzu specjalnej skrzyni znajdowało się 500 kg trotylu. Eksplozja jaka nastąpiła na ul. Kilińskiego, zabiła około 500 osób, zarówno żołnierzy, jak i cywilów.

1923 - do nabrzeża budowanego portu w Gdyni przybił pierwszy zagraniczny pełnomorski statek – pływający pod francuską banderą s/s „Kentucky”. Wydarzenie to kończyło pierwszy etap budowy portu w Gdyni.