Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 18 LIPCA
Św. Szymona z Lipnicy 
Św. Brunona, biskupa
Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
Imieniny obchodzą:
Fryderyk, Kamil, Karolina
 
wyszukiwarka
 
 

13 stycznia

Data publikacji: 2018-01-13 01:00
Data aktualizacji: 2018-01-10 15:27:00
KALENDARIUM
Krzyże i kapliczki upamiętniające ofiary sowieckiej napaści u stóp wieży telewizyjnej

845 - na dworze króla wschodniofrankijskiego Ludwika II w Ratyzbonie przyjęło chrzest 14 czeskich książąt wraz ze swymi drużynami. Nawrócenie ich było efektem działalności misji bawarskiej. Niestety, na razie chrześcijaństwo w Czechach nie zapuściło trwałych korzeni.


1547 - podczas Soboru Trydenckiego uchwalono dekret dogmatyczny o usprawiedliwieniu.

1932 – zapadł wyrok w tzw. procesie brzeskim. Pięciu polityków lewicowej opozycji antysanacyjnej zostało skazanych na 3 lata więzienia, trzech na 2,5, jeden na 2 i jeden (Wincenty Witos) na rok. Dodatkowo zostali oni obciążeni grzywnami oraz kosztami procesu. Politycy odwoływali się od tego wyroku. Ostatecznie jednak w październiku 1933 roku Sąd Najwyższy zatwierdził decyzję sądu pierwszej instancji.


1991 - w wyniku ataku armii radzieckiej na Litwinów otaczających wieżę telewizyjną w Wilnie zginęło 14 osób, a ok. 700 zostało rannych. 11 marca 1990 r. Rada Najwyższa Litewskiej SRR proklamowała niepodległość kraju. Gdy w styczniu następnego roku Rosjanie rozpoczęli przygotowania do zajęcia Wilna, władze Litwy zaapelowały do ludności o pomoc. Strategiczną wieżę telewizyjną otoczył tłum cywili. 13 stycznia, o 1.30 w nocy, oddziały desantowe, wsparte przez komandosów, rozpoczęły szturm na stację. Wkrótce jednak Kreml wycofał się z polityki siły i wojska rosyjskie wróciły do koszar.