Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 14 LIPCA
Św. Kamila de Lellis
Bł. Hroznaty, męczennika
Św. Kamila de Lellis
Bł. Hroznaty, męczennika
Imieniny obchodzą:
Izabela, Jakub, Stella
 

14 lutego

Data publikacji: 2020-02-13 10:04
Data aktualizacji: 2020-02-14 05:55:00
KALENDARIUM
Plakat z czasów Powstania Warszawskiego

1014 – papież Benedykt VIII koronował Henryka II Świętego na cesarza rzymskiego. Na tron królewski syn księcia bawarskiego Henryka Kłótliwego, wstąpił w 1002 roku, po śmierci cesarza Ottona III. W latach 1002 -1018 toczył wojnę z późniejszym królem polskim Bolesławem Chrobrym, który bezkrólewie w Niemczech postanowił wykorzystać do rozszerzenia granic swego państwa. Henryk znany był z pobożności i opieki nad Kościołem. Dbał o to, by stolice biskupie były obsadzane najgodniejszymi duszpasterzami. Fundował też liczne klasztory. Interweniował we Włoszech w interesie papiestwa. Zmarł w 1024 roku.


1831
– podczas powstania listopadowego doszło do bitwy pod Stoczkiem, w wyniku której licząca około 5 tys. żołnierzy polska dywizja Józefa Dwernickiego pokonała prawie dwukrotnie liczniejsze oddziały rosyjskie dowodzone przez gen. Teodora Geismara. Choć starcie nie miało większego znaczenia w skali operacyjnej, niewątpliwie podniosło na duchu społeczeństwo polskie, była to bowiem pierwsza poważniejsza bitwa z armią rosyjską, która 5 lutego wkroczyła do Królestwa Polskiego, z rozkazem stłumienia polskiego powstania.


1849 – papież bł. Pius IX podpisał encyklikę „La serie” w sprawie ataków na Państwo Kościelne.


1876 – Aleksander Graham Bell zgłosił w biurze patentowym wynaleziony przez siebie telefon. O kilka godzin udało mu się wyprzedzić inżyniera Elizeusza Graya, który w tym samym dniu stawił się do urzędu z własnym urządzeniem telefonicznym. Sprawa trafiła do sądu, który potwierdził jednak pierwszeństwo Bella.


1942 – Naczelny Wódz PSZ gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz przekształcający Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) w Armię Krajową (AK). Przemianowanie to nie pociągnęło za sobą zmian w strukturze organizacyjnej, odzwierciedlało jednak wzrost znaczenia wojska podziemnego w kraju w systemie Polskich Sił Zbrojnych.

1943 - zmarł Aleksander Meysztowicz, polski ziemianin, w latach 1921–1922 prezes Tymczasowej Komisji Rządzącej Litwy Środkowej, minister sprawiedliwości RP w rządach Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Bartla, przedstawiciel stronnictwa konserwatystów kresowych, tzw. „żubrów wileńskich". W 1933 roku otrzymał tytuł tajnego szambelana papieskiego. Podczas II wojny światowej przebywał na emigracji w Rzymie, gdzie zmarł.

 
 
 
 
 
 
 
drukuj