Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 22 LUTY
Św. Małgorzaty z Kortony
Św. Małgorzaty z Kortony
Katedry św. Piotra Apostoła
Imieniny obchodzą:
Honorata, Marta
 

14 lutego

Data publikacji: 2020-02-13 10:04
Data aktualizacji: 2020-02-14 05:55:00
KALENDARIUM
Plakat z czasów Powstania Warszawskiego

1014 – papież Benedykt VIII koronował Henryka II Świętego na cesarza rzymskiego. Na tron królewski syn księcia bawarskiego Henryka Kłótliwego, wstąpił w 1002 roku, po śmierci cesarza Ottona III. W latach 1002 -1018 toczył wojnę z późniejszym królem polskim Bolesławem Chrobrym, który bezkrólewie w Niemczech postanowił wykorzystać do rozszerzenia granic swego państwa. Henryk znany był z pobożności i opieki nad Kościołem. Dbał o to, by stolice biskupie były obsadzane najgodniejszymi duszpasterzami. Fundował też liczne klasztory. Interweniował we Włoszech w interesie papiestwa. Zmarł w 1024 roku.


1831
– podczas powstania listopadowego doszło do bitwy pod Stoczkiem, w wyniku której licząca około 5 tys. żołnierzy polska dywizja Józefa Dwernickiego pokonała prawie dwukrotnie liczniejsze oddziały rosyjskie dowodzone przez gen. Teodora Geismara. Choć starcie nie miało większego znaczenia w skali operacyjnej, niewątpliwie podniosło na duchu społeczeństwo polskie, była to bowiem pierwsza poważniejsza bitwa z armią rosyjską, która 5 lutego wkroczyła do Królestwa Polskiego, z rozkazem stłumienia polskiego powstania.


1849 – papież bł. Pius IX podpisał encyklikę „La serie” w sprawie ataków na Państwo Kościelne.


1876 – Aleksander Graham Bell zgłosił w biurze patentowym wynaleziony przez siebie telefon. O kilka godzin udało mu się wyprzedzić inżyniera Elizeusza Graya, który w tym samym dniu stawił się do urzędu z własnym urządzeniem telefonicznym. Sprawa trafiła do sądu, który potwierdził jednak pierwszeństwo Bella.


1942 – Naczelny Wódz PSZ gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz przekształcający Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) w Armię Krajową (AK). Przemianowanie to nie pociągnęło za sobą zmian w strukturze organizacyjnej, odzwierciedlało jednak wzrost znaczenia wojska podziemnego w kraju w systemie Polskich Sił Zbrojnych.

1943 - zmarł Aleksander Meysztowicz, polski ziemianin, w latach 1921–1922 prezes Tymczasowej Komisji Rządzącej Litwy Środkowej, minister sprawiedliwości RP w rządach Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Bartla, przedstawiciel stronnictwa konserwatystów kresowych, tzw. „żubrów wileńskich". W 1933 roku otrzymał tytuł tajnego szambelana papieskiego. Podczas II wojny światowej przebywał na emigracji w Rzymie, gdzie zmarł.

 
 
 
 
 
 
 
drukuj