Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 04 CZERWCA
Św. Franciszka Caracciolo
Św. Optata z Mileve
Św. Franciszka Caracciolo
Św. Optata z Mileve
Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Imieniny obchodzą:
Karol, Kwiryn
 

14 sierpnia

Data publikacji: 2019-08-13 08:04
Data aktualizacji: 2019-08-14 04:22:00
KALENDARIUM
Ruiny zamku w Krewie (rys. Napoleon Orda)

1018 – Bolesław Chrobry i towarzyszący mu książę ruski Świętopełk wkroczyli do Kijowa. Bramy miasta otworzyła im zwycięska bitwa z wojskami księcia Jarosława stoczona nad Bugiem. Wyprawa kijowska miała na celu ponowne osadzenie na tronie kijowskim ks. Świętopełka, zięcia władcy Polski, co też się stało. Jednak po odejściu wojsk Bolesława, pokonany przez Jarosława Świętopełk ponownie utracił tron, tym razem ostatecznie.

1385 – w Krewie Wielki Książę Litewski Jagiełło oraz przedstawiciele panów polskich podpisali akt unii między Polską a Litwą. Według postanowień dokumentu władca Wielkiego Księstwa miał poślubić królową Jadwigę oraz zasiąść na polskim tronie, w zamian za co zobowiązał się przyjąć wraz z poddanymi chrzest, przyłączyć do Królestwa Litwę oraz odzyskać utracone przez Polskę ziemie.


1914 – naczelny wódz wojsk rosyjskich wielki książę Mikołaj Mikołajewicz Romanow zwrócił się do Polaków z manifestem zawierającym obietnicę zjednoczenia pod berłem rosyjskim ziem polskich wszystkich trzech zaborów i nadania im autonomii. Miało to nastąpić po zwycięskim dla caratu zakończeniu wojny. W grudniu tegoż roku gubernatorowie otrzymali okólniki tłumaczące, że odezwa sierpniowa nie dotyczyła Kongresówki, a jedynie ziem zdobytych na nieprzyjacielu.


1920 – w bitwie pod Ossowem, na przedpolach Warszawy, poległ ks. Ignacy Skorupka (ur. 1893). Śmiertelny postrzał otrzymał, gdy towarzyszył w natarciu młodzieży z batalionu, do którego został na własną prośbę przydzielony jako kapelan. W pogrzebie ks. Skorupki w Warszawie brali udział przedstawiciele wyższego duchowieństwa oraz przedstawiciele rządu i generalicji. Gen. Józef Haller udekorował trumnę kapłana nadanym mu pośmiertnie Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

 
 
 
 
 
 
 
drukuj