Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 06 LIPCA
Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
Imieniny obchodzą:
Dominika, Łucja, Teresa
 

14 stycznia

Data publikacji: 2020-01-13 07:04
Data aktualizacji: 2020-01-14 04:59:00
KALENDARIUM
Artur Grottger „Branka

1129 – rozpoczął się synod w Troyes, podczas którego Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona (znany pod popularną nazwą templariuszy) otrzymał regułę. Składała się ona z siedemdziesięciu dwóch artykułów, porządkujacych zasady życia zakonnego. Według tradycji opracował ją św. Bernard z Clairvaux w oparciu o regułę cystersów.


1863 – w nocy z 14 na 15 stycznia w Warszawie rozpoczęła się zarządzona przez Aleksandra Wielopolskiego branka do armii carskiej. Tej nocy wcielono do wojska ok. 1,5 tys. młodych ludzi z Warszawy. W zamierzeniu margrabiego pozbycie się ze stolicy młodych ludzi zaangażowanych w ruch spiskowy miało ocalić zapoczątkowane przez niego reformy oraz autonomię Królestwa Polskiego. Stało się inaczej - uczestnicy konspiracji niepodległościowej zbiegli do lasów, co stanowiło dla przywódców stronnictwa Czerwonych poważny argument za rychłym rozpoczęcia powstania.


1887 – podczas zorganizowanego przez Zygmunta Balickiego w Krakowie zjazdu młodzieży akademickiej powstał Związek Młodzieży Polskiej „Zet”. Organizacja zrzeszała młodych ludzi z wszystkich 3 zaborów, a także słuchaczy uczelni rosyjskich i z innych krajów europejskich. Początkowo „Zet” zbliżył się do Ligi Polskiej. Od 1893 związał się z Ligą Narodową.

 
 
 
 
 
 
 
drukuj