Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 27 STYCZNIA
Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
Imieniny obchodzą:
Aniela, Przybysław
 

14 stycznia

Data publikacji: 2020-01-13 07:04
Data aktualizacji: 2020-01-14 04:59:00
KALENDARIUM
Artur Grottger „Branka

1129 – rozpoczął się synod w Troyes, podczas którego Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona (znany pod popularną nazwą templariuszy) otrzymał regułę. Składała się ona z siedemdziesięciu dwóch artykułów, porządkujacych zasady życia zakonnego. Według tradycji opracował ją św. Bernard z Clairvaux w oparciu o regułę cystersów.


1863 – w nocy z 14 na 15 stycznia w Warszawie rozpoczęła się zarządzona przez Aleksandra Wielopolskiego branka do armii carskiej. Tej nocy wcielono do wojska ok. 1,5 tys. młodych ludzi z Warszawy. W zamierzeniu margrabiego pozbycie się ze stolicy młodych ludzi zaangażowanych w ruch spiskowy miało ocalić zapoczątkowane przez niego reformy oraz autonomię Królestwa Polskiego. Stało się inaczej - uczestnicy konspiracji niepodległościowej zbiegli do lasów, co stanowiło dla przywódców stronnictwa Czerwonych poważny argument za rychłym rozpoczęcia powstania.


1887 – podczas zorganizowanego przez Zygmunta Balickiego w Krakowie zjazdu młodzieży akademickiej powstał Związek Młodzieży Polskiej „Zet”. Organizacja zrzeszała młodych ludzi z wszystkich 3 zaborów, a także słuchaczy uczelni rosyjskich i z innych krajów europejskich. Początkowo „Zet” zbliżył się do Ligi Polskiej. Od 1893 związał się z Ligą Narodową.

 
 
 
 
 
 
 
drukuj