Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 30 WRZEŚNIA
Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła
Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła

Imieniny obchodzą:
Hieronim, Grzegorz, Honoriusz
 

15 lutego

Data publikacji: 2020-02-15 00:03
Data aktualizacji: 2020-02-14 09:26:00
KALENDARIUM
Śmierć Piusa VI na wygnaniu

1386 – wielki książę litewski Jagiełło przyjął w Krakowie chrzest, na którym otrzymał imię Władysław. Sakrament otrzymali także przybyli z nim dostojnicy litewscy. W roku następnym na Litwie rozpoczęły się masowe chrzty. W 1388 roku erygowano biskupstwo wileńskie, które zajęło się akcją misyjną wśród Litwinów.


1775 – kardynał Jan Anioł Braschi został wybrany papieżem. Przyjął imię Pius VI. Jego pontyfikat przypadł na trudne lata rewolucji francuskiej. Nim jednak Bastylia padła, Ojciec Święty borykał się z absolutyzmem i tendencjami autonomicznymi w kościele francuskim i niemieckim. Aby odwieść cesarza Józefa II od bezprawnej ingerencji w sprawy Kościoła, pojechał nawet do Wiednia. Wobec rewolucji francuskiej zajął niedwuznaczne stanowisko - w brewe Quod aliquantulum i Caritas z 1791 roku potępił konstytucję cywilną kleru i tzw. Kosciół konstytucyjny. Uwięziony po zajęciu Rzymu przez wojska francuskie (w 1798 r.), zmarł na wygnaniu w Walencji 29 sierpnia 1799 roku. W Paryżu rewolucjoniści głosili: „Umarł Pius Szósty i ostatni”.


1882 – papież Leon XIII ogłosił encyklikę „Etsi nos”, dotyczącą sytuacji Stolicy Apostolskiej i całego Kościoła w ówczesnym świecie.

1947 – w Zakopanem został aresztowany ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych ppłk Stanisław Kasznica ps. Przepona. To wydarzenie kończy działalność NSZ jako organizacji o zasięgu ogólnopolskim.


1975 – zmarł ks. Michał Sopoćko, katolicki kapłan, profesor na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, a potem w białostockim seminarium duchownym, spowiednik Faustyny Kowalskiej, krzewiciel kultu Miłosierdzia Bożego (ur. 1888). W styczniu 1933 roku abp wileński Romuald Jałbrzykowski mianował ks. Sopoćkę spowiednikiem zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Kilka miesięcy później jego penitentką została s. Faustyna Kowalska. Początkowo zachowywał dystans co do objawień Pana Jezusa, o których mu opowiedziała, z czasem przekonał się co do ich prawdziwości i zaangażował w głoszenie i krzewienie nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego.

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj