Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 01 CZERWCA
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
NMP Matki Kościoła
Imieniny obchodzą:
Jakub, Justyna, Konrad
 

15 maja

Data publikacji: 2020-05-14 11:03
Data aktualizacji: 2020-05-15 04:54:00
KALENDARIUM
Górnicy w RPA na przełomie XIX i XX w.

1252 – papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, która kodyfikowała i porządkowała wcześniejsze dekrety regulujące działalność inkwizycji. Nowym elementem w walce z herezją była możliwość stosowania tortur.


1800 – Ojciec Święty Pius VII ogłosił swoją pierwszą encyklikę Diu Satis. Przebywający w Wenecji papież, gdzie po śmierci zmarłego w niewoli Piusa VI odbyło się konklawe, pisał o trudnej sytuacji Kościoła w dobie rewolucji francuskiej.


1847 – zmarł Daniel O'Connell (ur. 1775), irlandzki mąż stanu, zwolennik pokojowej drogi do uzyskania autonomii kraju. Dzięki jego zabiegom katolicy w Wielkiej Brytanii otrzymali prawa polityczne.


1871 – papież bł. Pius IX wydał encyklikę Ubi nos. Tuż po zajęciu Rzymu przez wojska Królestwa Włoch, Ojciec Święty wystąpił w obronie praw Stolicy Apostolskiej do Państwa Kościelnego.


1891 - papież Leon XIII ogłosił encyklikę Rerum novarum, O kwestii robotniczej, w której po raz pierwszy sformułował zasady katolickiej nauki społecznej.


1918 – oddziały kontrrewolucyjnej Białej Gwardii zdobyły ostatni ośrodek oporu fińskich komunistów - Ino na Przesmyku Karelskim (byłą rosyjską bazę artylerii nadbrzeżnej). To wydarzenie zakończyło wojnę domową w Finlandii.


1931 – Pius XI ogłosił encyklikę Quadragesimo Anno, O odnowieniu ustroju społecznego i dostosowaniu go do Prawa Ewangelicznego na czterdziestą rocznicę encykliki Rerum novarum. W obliczu nasilającego się kryzysu gospodarczego papież postulował przeprowadzenie reformy systemu społeczno-gospodarczego w duchu korporacyjnym.


1955 – Pius XII ogłosił encyklikę Haurietis aquas, O kulcie Serca Jezusowego. Dokument został wydany w związku z setną rocznicą rozszerzenia przez Piusa IX uroczystości Najświętszego Serca
Jezusa na cały Kościół. Poruszał kwestie historyczne, doktrynalne i duszpasterskie związane z kultem Bożego Serca.


1961 – papież Jan XXIII podpisał encyklikę Mater et Magistra, O współczesnych przemianach społecznych w świetle nauki chrześcijańskiej.

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj