Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 15 PAŹDZIERNIKA
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Imieniny obchodzą:
Teresa, Jadwiga, Eustachy, Tekla
 

15 marca

Data publikacji: 2019-03-14 09:06
Data aktualizacji: 2019-03-15 05:20:00
KALENDARIUM

44 ante Ch. – Juliusz Cezar w dniu id marcowych został zamordowany przez senatorów pod przywództwem Marka Brutusa oraz Gajusza Kasjusza. W wyniku wojny domowej, która potem rozgorzała między kandydatami do schedy po Cezarze, powstało cesarstwo.


493 – król Ostrogotów Teodoryk Wielki zamordował samozwańczego zwierzchnika Italii, księcia jednego z plemion germańskich, Odoakra, przejmując tym samym władzę nad Półwyspem Apenińskim. Odoaker był księciem jednego z plemion germańskich na służbie cesarstwa, który po zorganizowaniu przewrotu i wypędzeniu Romulusa Augustulusa (476) objął rządy nad Italią.

1595 – W założonym przez siebie Zamościu kanclerz Jan Zamoyski otworzył akademię, zwaną później Akademią Zamojską. Jej okres świetności przypadał na przełom XVI i XVII wieku. Później stopniowo podupadała. Ostatecznie w roku 1784 przekształcono ją w liceum.


1804 – Z rozkazu Napoleona Bonaparte został porwany z terenu neutralnej Badenii i po krótkim procesie rozstrzelany książę Enghien Ludwik de Burbon-Condé, uważany przez część rojalistów za następcę tronu.


1820 – zmarł św. Klemens Maria Hofbauer, czeski duchowny katolicki, założyciel zakonu redemptorystów (ur. 1751). Przez pewien czas (1787-1808) pracował w Warszawie przy kościele św. Benona. Niestety, został stamtąd wyrzucony (wraz ze współbraćmi) na rozkaz Napoleona.

1825 – papież Leon XII ogłosił encyklikę Quo graviora potępiającą masonerię.

1917 – pod naciskiem Dumy Państwowej oraz części wyższej generalicji car Mikołaj II, w imieniu własnym i syna Aleksandra, abdykował w Pskowie na rzecz brata wielkiego księcia Michała. Ten jednak następnego dnia także zrzekł się korony, w wyniku czego władzę w Rosji objął Rząd Tymczasowy. Na jego czele, jako premier, stanął książę Jerzy Lwow. Po abdykacji Mikołaj Romanow wraz z rodziną był przetrzymywany w areszcie domowym, początkowo w pałacu w Carskim Siole, potem w Tobolsku, a w końcu w Jekaterynburgu. W tym ostatnim mieście 17 lipca 1918 roku ostatni car Rosji, wraz z synem, żoną, córkami i służbą został zamordowany.

1932 – w Białoruskiej Socjalistycznej Republice Sowieckiej, 30 km od Mińska, utworzono polski rejon narodowościowy, którego „patronem” został Feliks Dzierżyński. Był to drugi tego typu twór administracyjny, po powołanej do życia w 1925 roku na sowieckiej Ukrainie „Marchlewszczyźnie”. Tworząc oba rejony władze sowieckie chciały skuteczniej zwalczać „drobnoburżuazyjny nacjonalizm” miejscowych Polaków.


1940 – w dniach 13-15 marca Niemcy zamordowali około 500 pacjentów szpitala psychiatrycznego w Łodzi.