Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 19 MARCA
Św. Józefa, Oblubieńca NMP
Bł. Marcela Callo
Św. Józefa, Oblubieńca NMP
Bł. Marcela Callo
Imieniny obchodzą:
Bogdan, Józef, Józefina
 

15 marca

Data publikacji: 2019-03-14 09:06
Data aktualizacji: 2019-03-15 05:20:00
KALENDARIUM

44 ante Ch. – Juliusz Cezar w dniu id marcowych został zamordowany przez senatorów pod przywództwem Marka Brutusa oraz Gajusza Kasjusza. W wyniku wojny domowej, która potem rozgorzała między kandydatami do schedy po Cezarze, powstało cesarstwo.


493 – król Ostrogotów Teodoryk Wielki zamordował samozwańczego zwierzchnika Italii, księcia jednego z plemion germańskich, Odoakra, przejmując tym samym władzę nad Półwyspem Apenińskim. Odoaker był księciem jednego z plemion germańskich na służbie cesarstwa, który po zorganizowaniu przewrotu i wypędzeniu Romulusa Augustulusa (476) objął rządy nad Italią.

1595 – W założonym przez siebie Zamościu kanclerz Jan Zamoyski otworzył akademię, zwaną później Akademią Zamojską. Jej okres świetności przypadał na przełom XVI i XVII wieku. Później stopniowo podupadała. Ostatecznie w roku 1784 przekształcono ją w liceum.


1804 – Z rozkazu Napoleona Bonaparte został porwany z terenu neutralnej Badenii i po krótkim procesie rozstrzelany książę Enghien Ludwik de Burbon-Condé, uważany przez część rojalistów za następcę tronu.


1820 – zmarł św. Klemens Maria Hofbauer, czeski duchowny katolicki, założyciel zakonu redemptorystów (ur. 1751). Przez pewien czas (1787-1808) pracował w Warszawie przy kościele św. Benona. Niestety, został stamtąd wyrzucony (wraz ze współbraćmi) na rozkaz Napoleona.

1825 – papież Leon XII ogłosił encyklikę Quo graviora potępiającą masonerię.

1917 – pod naciskiem Dumy Państwowej oraz części wyższej generalicji car Mikołaj II, w imieniu własnym i syna Aleksandra, abdykował w Pskowie na rzecz brata wielkiego księcia Michała. Ten jednak następnego dnia także zrzekł się korony, w wyniku czego władzę w Rosji objął Rząd Tymczasowy. Na jego czele, jako premier, stanął książę Jerzy Lwow. Po abdykacji Mikołaj Romanow wraz z rodziną był przetrzymywany w areszcie domowym, początkowo w pałacu w Carskim Siole, potem w Tobolsku, a w końcu w Jekaterynburgu. W tym ostatnim mieście 17 lipca 1918 roku ostatni car Rosji, wraz z synem, żoną, córkami i służbą został zamordowany.

1932 – w Białoruskiej Socjalistycznej Republice Sowieckiej, 30 km od Mińska, utworzono polski rejon narodowościowy, którego „patronem” został Feliks Dzierżyński. Był to drugi tego typu twór administracyjny, po powołanej do życia w 1925 roku na sowieckiej Ukrainie „Marchlewszczyźnie”. Tworząc oba rejony władze sowieckie chciały skuteczniej zwalczać „drobnoburżuazyjny nacjonalizm” miejscowych Polaków.


1940 – w dniach 13-15 marca Niemcy zamordowali około 500 pacjentów szpitala psychiatrycznego w Łodzi.