Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 18 LIPCA
Św. Szymona z Lipnicy 
Św. Brunona, biskupa
Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
Imieniny obchodzą:
Fryderyk, Kamil, Karolina
 
wyszukiwarka
 
 

16 kwietnia

Data publikacji: 2018-04-15 14:00
Data aktualizacji: 2018-04-16 08:14:00
KALENDARIUM
Aleksander de Tocqueville

1209 - św. Franciszek z Asyżu otrzymał od papieża Innocentego III ustne zatwierdzenie reguły Zakonu Braci Mniejszych


1859 – zmarł Aleksander de Tocqueville (Alexis Henri Charles Clérelde, wicehrabia de Tocqueville), francuski myśliciel, historyk, socjolog i polityk (ur. 1805). Pochodził z arystokratycznej rodziny. Z badań nad społeczeństwami wysnuł pesymistyczny wniosek, że przyszłość należy do egalitarnego społeczeństwa masowego, którego model obserwował w Stanach Zjednoczonych. Napisał: O demokracji w Ameryce, Dawny ustrój i rewolucja oraz Wspomnienia.


1922 - Republika Weimarska i ZSRS zawarły Układ w Rapallo (Włochy). Oba, izolowane na arenie międzynarodowej państwa nie tylko nawiązały ze sobą stosunki dyplomatyczne i zrzekły się wzajemnie odszkodowań, ale także rozpoczęły tajną współpracę wojskową. Dzięki temu Niemcy obeszli postanowienia traktatu wersalskiego i na terytorium Rosji rozbudowywali swój przemysł zbrojeniowy. Rewanżowali się, szkoląc kadry Armii Czerwonej oraz udostępniając Rosji nowe technologie wojenne.


1944 – ukraińscy żołnierze 4. pułku policyjnego SS dokonali masakry kilkuset (od 250 do 862) Polaków w Chodaczkowie Wielkim (powiat tarnopolski). W nocy 15/16 kwietnia do wsi wkroczyli SS-mani i przystąpili do systematycznego palenia i niszczenia zabudowań oraz mordowania mieszkańców. Schwytanych ludzi palono w zamkniętych chatach i stodołach, a do uciekających strzelano.


1947 - na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau został powieszony jego były komendant SS-Obersturmbannführer Rudolf Höß (Höss). Nominację na stanowisko komendanta nowego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu otrzymał 4 maja 1940 r. Funkcję tę pełnił do 1 grudnia 1943 r. Höß był osobiście odpowiedzialny za ludobójstwo i metody jego przeprowadzenia. Ocenia się, że w KL Auschwitz życie straciło 1,1 - 1,5 mln ludzi.