Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 03 LIPCA
Św. Tomasza Apostoła
Św. Leona III, papieża
Św. Tomasza Apostoła
Św. Leona III, papieża
Pierwszy Piątek
Imieniny obchodzą:
Tomasz, Anatol, Jacek
 

16 listopada

Data publikacji: 2019-11-16 00:04
Data aktualizacji: 2019-11-14 13:02:00
KALENDARIUM
Herb Wolnego Miasta Krakowa

1611 – przed kościołem św. Anny w Warszawie elektor brandenburski Jan Zygmunt Hohenzollern złożył hołd lenny królowi Zygmuntowi III Wazie. Na podstawie umowy zawartej w 1525 r. między Zygmuntem Starym a Albrechtem Hohenzollernem, pozostające w stosunku lennym do władców Polski Prusy Książęce, mogły być dziedziczone wyłącznie przez męskich potomków tego drugiego. Gdy okazało się, że syn Albrechta przejawia oznaki choroby psychicznej, w jego imieniu państwem rządzili Hohenzollernowie z linii brandenburskiej. Rzeczpospolita nie chciała jednak wyrazić zgody na rzeczywiste przejęcie Prus Książęcych przez nich. Sytuacja zmieniła się, kiedy elektor udzielił Polsce pomocy podczas wojny z Rosją rozpoczętej w 1609 roku. Król Zygmunt III Waza zgodził się wówczas na złożenie mu hołdu lennego przez Jana Zygmunta Hohenzollerna. Oficjalnie został on księciem pruskim dopiero po śmierci chorego psychicznie Albrechta Fryderyka w 1618 r.


1632 – pod Lützen w Saksonii rozegrała się jedna z największych bitew wojny trzydziestoletniej. Starły się ze sobą wojska szwedzkie pod dowództwem Gustawa II Adolfa i habsburskie pod dowództwem Albrechta von Wallensteina. Wielogodzinne zmagania zakończyły się sukcesem Szwedów. Jednak z uwagi na fakt, że w trakcie bitwy śmierć poniósł Gustaw II Adolf, a jego armia poniosła duże straty, w ostatecznym rozrachunku Szwecja musiała wycofać się z wojny


1846 – Austria dokonała aneksji Wolnego Miasta Krakowa. Istniejący na mocy decyzji mocarstw koalicji antynapoleońskiej z 1815 r. twór quasi-państwowy stał się ośrodkiem polskich ruchów niepodległościowych. Zaniepokojone tym Rosja i Austria stopniowo ograniczały swobody miniaturowej Rzeczypospolitej. Jedynie Prusy ze względów ekonomicznych były zainteresowane utrzymaniem status quo. Jednak wybuch i szybki upadek Powstania Krakowskiego w 1846 r. stał się pretekstem do zlikwidowania państewka i wcielenia jego ziem do terytorium Austrii.

1945 - Rada Ministrów wydała dekret powołujący Komisję Specjalną do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym. Akt ten wprowadzał w kraju karne obozy pracy przymusowej, do których Komisja miała prawo w trybie administracyjnym kierować każdego, kogo działalność uznała za godzącą w „interes społeczny”.


1960 - Sejm PRL zniósł święta Trzech Króli (6 stycznia) i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) jako dni wolne od pracy. Krok ten wynikał z nowej, antykościelnej polityki władz PRL. Jego inicjatorem był I sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka, który po krótkim okresie ocieplenia relacji z Kościołem, postanowił wzmóc walkę z religią i „reakcyjnym klerem”.

 
 
 
 
 
 
 
drukuj