Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 20 SIERPNIA
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
Imieniny obchodzą:
Bernard, Samuel, Sobiesław
 
wyszukiwarka
 
 

16 maja

Data publikacji: 2018-05-15 14:30
Data aktualizacji: 2018-05-16 06:34:00
KALENDARIUM
Hetman Jan Tarnowski

1561 – zmarł Jan Tarnowski herbu Leliwa, hetman wielki koronny, wybitny dowódca i teoretyk wojskowości, wojewoda krakowski i ruski, członek Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie (ur. 1488). Największym jego osiągnięciem jako wodza było świetne zwycięstwo odniesione nad wojskami mołdawskimi w bitwie pod Obertynem w 1531 r. W czasie wojny litewsko-moskiewskiej 1534-1537 wsławił się zdobyciem Homla oraz Staroduba. Napisał Consilium rationis bellicae, które było wykładnią ówczesnej polskiej sztuki wojskowej. Na niej wychowały się kolejne generacje wodzów I Rzeczypospolitej.


1605 – kardynał Camillo Borghese został wybrany papieżem. Jako biskup Rzymu przyjął imię Paweł V. W czasie pontyfikatu starał się wzmocnić dyscyplinę wśród duchowieństwa świeckiego i zakonnego. Potwierdził nakaz przebywania biskupów w swoich diecezjach. Opublikował odnowiony Rytuał Rzymski. Popierał działalność misyjną. W okresie jego pontyfikatu rozwinęły się m.in. misje kapucynów w Kongo i jezuitów w Paragwaju. W czasie wojny polsko-moskiewskiej (1609-1618) zdecydowanie popierał Polaków. Zmarł 28 stycznia 1621


1648 – podczas powstania kozackiego Bohdana Chmielnickiego szczupłe wojska polskie poniosły klęskę w bitwie pod Żółtymi Wodami. O porażce zadecydowało rozczłonkowanie polskich sił oraz przejście na stronę przeciwnika przeszło 4 tys. Kozaków rejestrowych.


1657 - ks. Andrzej Bobola został w okrutny sposób zamordowany przez Kozaków w rzeźni w Janowie Poleskim.


1957  – papież Pius XII podpisał encyklikę Invictus Athleta Christi, W trzechsetną rocznicę chwalebnego męczeństwa św. Andrzeja Boboli.


1966 – na posiedzeniu Biura Politycznego KC KPCh została utworzona Grupa do spraw Rewolucji Kulturalnej. Zainicjowana przez Mao Zedonga rewolucja kulturalna była próbą wprowadzenia w życie ideologii wodza (maoizmu) oraz rozprawą z przeciwnikami partyjnymi. Trwająca formalnie do 1969 r., a w rzeczywistości do 1976 r. rewolucja kulturalna doprowadziła do zapaści gospodarczej oraz śmierci wielu milionów ludzi