Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 26 LISTOPADA
Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
Imieniny obchodzą:
Konrad, Lucjan, Sylwester
 

17 września

Data publikacji: 2020-09-17 00:03
Data aktualizacji: 2020-09-11 11:27:00
KALENDARIUM

1374 – król Ludwik Węgierski wydał przywilej koszycki. W zamian za uznanie przez szlachtę praw do korony polskiej jednej ze swych córek monarcha zwalniał stan rycerski z wszelkich podatków, za wyjątkiem poradlnego, dawał prawo do wynagrodzenia za służbę wojskową poza granicami państwa, zobowiązywał króla do wykupu szlachcica wziętego do niewoli podczas wyprawy zagranicznej, gwarantował obsadzanie urzędów ziemskich miejscową szlachtą.


1939 – Związek Sowiecki napadł na Polskę. O godz. 3.00 nad ranem zastępca ministra spraw zagranicznych ZSRS Włodzimierz Potiemkin odczytał ambasadorowi polskiemu Moskwie Wacławowi Grzybowskiemu notę informującą o upadku państwa polskiego i konieczności wzięcia przez ZSRS pod ochronę ludności Zachodniej Ukrainy i Białorusi. W tym czasie jednostki Armii Czerwonej zaczęły przekraczać na całej długości granicę Polski, łamiąc w ten sposób pakt o nieagresji. Siły Armii Czerwonej skierowane przeciwko Polsce w pierwszym rzucie wynosiły ponad pół miliona żołnierzy, ponad 4 tys. czołgów i ok. 1000 samolotów. Armia Polska na skutek decyzji Naczelnego Wodza marsz. Edwarda Rydza-Śmigłego nie stawiała poważniejszego oporu za wyjątkiem przypadków, gdy inicjatywa wyszła od dowódców niższego szczebla.


1940 – Niemcy rozstrzelali w Palmirach ok. 200 więźniów przywiezionych z Pawiaka, w tym 20 kobiet oraz proboszcza parafii w Górze Kalwarii księdza Zygmunta Sajnę. Kapłan ten został beatyfikowany przez św. Jana Pawła II w grupie 108 męczenników za wiarę, którzy zginęli podczas II wojny światowej.


1980 - w Gdańsku przedstawiciele Międzyzakładowych Komitetów Założycielskich z całej Polski powołali do życia ogólnopolski Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Mimo skierowania wniosku do sądu już 24 września, władze zwlekały z rejestracją Związku. Ostatecznie statut zarejestrowano 10 listopada 1980.

 
 
 
 
 
 
 
drukuj