Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 08 KWIETNIA
Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
Imieniny obchodzą:
Emma, Julia, Seweryn
 

18 lutego

Data publikacji: 2020-02-17 07:03
Data aktualizacji: 2020-02-18 05:50:00
KALENDARIUM
Fragment „Zwiastowania

1229 – traktat w Jafie. Podczas VI Krucjaty cesarz Fryderyk II Hohenstauf podpisał dziesięcioletni rozejm z sułtanem Al-Kamilem, odzyskując dzięki temu Jerozolimę, Betlejem i Nazaret. Co ciekawe, udało mu się to osiągnąć na drodze pertraktacji z muzułmańskim władcą.


1455 – zmarł Fra Angelico (właśc. Guido di Pietro), włoski dominikanin, wybitny malarz religijny, błogosławiony (ur. 1387). Do klasztoru wstąpił w wieku 20 lat. Pełnił funkcję wikariusza i przeora konwentu w Fiesole. Malarstwa uczył się we Florencji. Na polecenie papieża Eugeniusza IV udał sie do Rzymu, gdzie wymalował dwie kaplice w bazylice św. Piotra i Pałacu Watykańskim. Na zamówienie Ojca Świętego Mikołaja V przyozdobił jego apartament oraz prywatną kaplicę. Swoje dzieła Fra Angelico pozostawił także w Kortonie i Orvieto.

1546 – zmarł Marcin Luter, niemiecki herezjarcha (ur. 1483). Po złożeniu ślubów zakonnych i przyjęciu święceń kapłańskich został wykładowcą na uniwersytecie w Wittenberdze. Jesienią 1517 roku ogłosił 95 tez wymierzonych w praktykę sprzedaży odpustów. Szybko okazało się, że krytyka Kościoła przez Lutra nie jest podyktowana chęcią walką z nadużyciami. Luter głosił własne nauki, stojące w sprzeczności z doktryną Kościoła. Niestety, wsparcie, jakiego udzielili mu władcy świeccy, przyczyniło się do rozbicia Kościoła.


1564 – zmarł Michał Anioł Buonarroti, włoski rzeźbiarz, malarz i architekt (ur. 1475). Już od wczesnej młodości interesował się sztuką. W wieku 13 lat został uczniem uznanego florenckiego malarza Dominika Ghirlandaia. Szybko jednak prześcignął w umiejętnościach nauczyciela. Wtedy mecenat nad nim roztoczył książę Wawrzyniec Wspaniały. W 1497 roku Michał Anioł wyjechał do Rzymu. Tam na zamówienie kardynała Jean’a Bilheres de Lagrualas wyrzeźbił Pietę. Po kilkuletnim pobycie we Florencji, podczas którego stworzył ogromny posąg Dawida, wrócił do Rzymu, gdzie papież Juliusz II zlecił mu m.in. pokrycie freskami sklepienia i ściany Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie. Od 1547 roku pełnił funkcję głównego architekta bazyliki watykańskiej. Uznawany jest za jednego z największych artystów wszechczasów.

1944
– sotnia Ukraińskiej Powstańczej Armii „Siromancy” pod dowództwem Dmytra Karpenki „Jastruba” dokonała masakry około 200 Polaków w Ludwikówce (woj. stanisławowskie).

1966 - zmarł Stanisław Mackiewicz („Cat”), monarchista, pisarz polityczny, współzałożyciel i redaktor naczelny ukazującego się przed wojną w Wilnie konserwatywnego dziennika „Słowo”. W latach 1946 -1950 wydawał w Londynie pismo „Lwów i Wilno”. Od 7 czerwca 1954 do 21 czerwca 1955 premier Rządu RP na Uchodźstwie. Wkrótce potem podjął współpracę ze służbami PRL, dzięki czemu mógł wrócić do kraju (ur. 1896).

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj