Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 07 KWIETNIA
Św. Jana Chrzciciela de la Salle
Św. Jana Chrzciciela de la Salle
Imieniny obchodzą:
Donat, Herman, Klara, Rufin
 

18 stycznia

Data publikacji: 2020-01-18 00:04
Data aktualizacji: 2020-01-14 13:33:00
KALENDARIUM
Papież Leon XIII

1401 – zawarta została unia wileńsko-radomska. Witold za uzyskanie dożywotniej władzy wielkoksiążęcej na Litwie uznał zwierzchność Władysława II Jagiełły i Korony. Po śmierci Witolda Wielkie Księstwo miało wrócić do Korony i króla. Gdyby wcześniej bezpotomnie zmarł Władysław Jagiełło, strona litewska zastrzegła sobie prawo do wpływu na wybór nowego władcy. Dokument wystawiony w Wilnie, potwierdziła 18 marca w Radomiu rada koronna.


1901 – Ojciec Święty Leon XIII ogłosił encyklikę Graves de communi, O działalności socjalnej katolików. Papież przeciwstawił w niej działalność społeczną katolików, opartą na miłości bliźniego, socjaldemokracji, odrzucającej prawa ustanowione przez Boga. Podkreślił, że kwestia socjalna ma nie tylko wymiar ekonomiczny, ale także religijno-obyczajowy. Często przyczyną nędzy są nie tyle warunki pracy czy wysokość płacy, ale niemoralne życie.


1902 – W „Tygodniku Ilustrowanym” ukazał się pierwszy odcinek powieści Chłopi Władysława Reymonta. Ostatni wyszedł 26 grudnia 1908. W formie książkowej utwór ukazywał się partiami – pierwsze dwa tomy zostały wydane w 1904 roku, tom trzeci – w 1906, natomiast czwarty – w 1909.


1919 – otwarto konferencję pokojową w Wersalu. Obrady trwały do 29 czerwca 1919 roku, kiedy to podpisano traktat wersalski. Uczestniczyło w niej 27 państw, jednak decyzje podejmowali przedstawiciele zwycięskich mocarstw: Francji, Wielkiej Brytanii, USA, Włoch i Japonii. Polskę reprezentowali: Roman Dmowski i Ignacy Paderewski.


1952 – papież Pius XII w liście apostolskim Cupimus Imprimis potępił prześladowania katolików przez władze Chińskiej Republiki Ludowej. Ich sytuację porównał do położenia pierwszych chrześcijan. Skrytykował również dążenia części Kościoła chińskiego do uniezależnienia się od Stolicy Apostolskiej.

 
 
 
 
 
 
 
drukuj