Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 23 WRZEŚNIA
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Imieniny obchodzą:
Pius, Bogusław, Tekla
 

20 maja

Data publikacji: 2019-05-19 10:04
Data aktualizacji: 2019-05-20 05:42:00
KALENDARIUM

1350 - w bitwie pod Żukowem (niedaleko Sochaczewa) Kazimierz III Wielki rozgromił zagon wojsk litewskich pustoszący ziemie polskie w związku z konfliktem o Ruś halicko-wołyńską. Polacy w pełni wykorzystali swoją przewagę liczebną. Część najeźdźców zginęła w walce, reszta natomiast została zepchnięta na brzeg Bzury i utonęła w jej nurtach w czasie próby ucieczki.


1573 - na sejmie elekcyjnym w Kamieniu pod Warszawą spisano Artykuły henrykowskie, czyli najważniejsze zasady ustrojowe Rzeczypospolitej, które musiał zaprzysiąc każdy wstępujący na tron polski monarcha. Ich nazwa pochodzi od imienia pierwszego władcy elekcyjnego, który je zaprzysiągł, czyli Henryka III Walezego. W razie nieprzestrzegania przez króla praw i przywilejów szlacheckich artykuły henrykowskie dawały szlachcie prawo wypowiedzenia mu posłuszeństwa.


1648 – zmarł Władysław IV Waza, król Polski od 1632 r. (ur. 1595). Zapowiadający się na tęgiego wojownika władca, w rzeczywistości wojny toczył tylko w pierwszych latach swego panowania (z Rosją i Turcją). Z buntem Kozaków pod przywództwem Bohdana Chmielnickiego, który wybuchł w ostatnich dniach panowania Władysława IV, musiał sobie radzić już jego brat – również uzdolniony militarnie król Jan Kazimierz.


1946 - w Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie. Nie była to jedyna gałąź przemysłu przejęta przez powojenne rządy kolebki nowoczesnego przemysłu. Skarb państwa przejął także Bank Anglii, stocznie, energetykę, hutnictwo, przemysł samochodowy, koleje, usługi publiczne.

1956 – zmarł abp Michał Godlewski, biskup sufragan łucki i żytomierski, historyk Kościoła. Pochodził z rodziny ziemiańskiej (ur. 1872). W latach 1897-1901 studiował teologię w Akademii Duchowej w Petersburgu, po czym historię na Uniwersytecie we Fryburgu, 1901-1903. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1900 roku w Warszawie. Po ukończeniu studiów został profesorem nadzwyczajnym Akademii Duchownej w Petersburgu. W 1916 otrzymał nominację na biskupa tytularnego Agbia i powierzono mu funkcję biskupa pomocniczego łuckiego i żytomierskiego. Pełnił ją do 1926 roku. Potem zajął się pracą naukową na Uniwersytecie Jagiellońskich. Był członkiem PAU. Jako prezes Polskiej Macierzy Szkolnej na Wołyniu przyczynił się do powstania kilkuset szkół. W 1949 otrzymał godność arcybiskupa tytularnego. Był autorem szeregu prac naukowych oraz wydawcą źródeł historycznych.