Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 23 STYCZNIA
Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
Imieniny obchodzą:
Ildefons, Rajmund
 

21 listopada

Data publikacji: 2020-11-21 00:03
Data aktualizacji: 2020-11-13 08:41:00
KALENDARIUM
Jurek Bitschan

1652 – zmarł Jan Brożek, kapłan katolicki, matematyk, astronom, rektor Akademii Krakowskiej (ur. 1585). Pochodził z rodziny mieszczańskiej. Studiował w Krakowie i Padwie. Zajmował się matematyką, astronomią, a także logiką, medycyną, geografią i muzyką. Był zwolennikiem heliocentrycznej teorii budowy Układu Słonecznego oraz pierwszym biografem Mikołaja Kopernika. Pozostawił po sobie szereg pism naukowych. Od 1632 do śmierci w 1652 był proboszczem rzymskokatolickiej parafii pw. św. Bartłomieja w Staszowie.


1918 – poległ 14-letni obrońca Lwowa Jurek Bitschan (ur. 1904). 20 listopada dołączył do oddziału mającego nacierać na pozycje Ukraińców. Musiał długo przekonywać żołnierzy, by pozwolili mu pójść z sobą. W domu pozostawił list do ojczyma, wziętego lekarza lwowskiego, Stanisława Zagórskiego:  Kochany Tatusiu! Idę dzisiaj zameldować się do wojska. Chcę okazać, że znajdę tyle sił, by służyć i wytrzymać. Obowiązkiem moim jest iść, gdy mam dość sił, bo brakuje ciągle ludzi dla wyswobodzenia Lwowa. Jerzy

Gdy żołnierze ruszyli do ataku, Bitschan śmiało szedł w pierwszym szeregu. Na drugi dzień rano oddział do którego się przyłączył, zajął stanowiska na Cmentarzu Łyczakowskim. Tu między grobami  dosięgły chłopca dwie kule. Wkrótce zmarł. Na drugi dzień Lwów był polski. Jurek Bitschan przeszedł do legendy. W dwudziestoleciu międzywojennym dużą popularnością cieszyła się piosenka pt. „Ballada o Jurku Bitschanie”.


1919 – Rada Najwyższa państw Ententy podczas konferencji pokojowej w Wersalu podjęła decyzję o przekazaniu Galicji Wschodniej pod polską administrację na 25 lat. Po tym okresie o przynależności państwowej tych terenów miał zadecydować plebiscyt.

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.