Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 02 KWIETNIA
Św. Franciszka z Pauli
Św. Marii Egipcjanki
Św. Franciszka z Pauli
Św. Marii Egipcjanki
Imieniny obchodzą:
Teodozja, Władysław
 

22 lutego

Data publikacji: 2020-02-22 00:03
Data aktualizacji: 2020-02-14 11:39:00
KALENDARIUM
Bonifacy VIII ogłasza Jubileusz 1300 roku

1300 – Papież Bonifacy VIII wydał bullę ogłaszającą rok 1300 Rokiem Jubileuszowym. Związana z uroczystościami możliwość uzyskania odpustu ściągnęła do Rzymu ogromne tłumy pielgrzymów. Zapoczątkowało to tradycję żywą w Kościele aż do dzisiaj. W 1343 roku Ojciec Święty Klemens VI ogłosił, że Jubileusze te należy obchodzić co 50 lat. Kolejnej zmiany dokonał Urban VI  (1389) wyznaczając ich częstotliwość na co 33 lata. Obecnie, zgodnie z zarządzeniem papieża Pawła II z roku 1470, Rok Jubileuszowy obchodzony jest raz na 25 lat.

 

1512 – zmarł Amerigo Vespucci, florencki żeglarz i nawigator, tercjarz franciszkański (ur. 1454). W 1492 roku opuścił Italię, by rozpocząć karierę podróżnika i odkrywcy w służbie Hiszpanii i Portugalii. W 1508 roku otrzymał tytuł naczelnego pilota floty hiszpańskiej. Zbadał i opisał znaczną część wschodniego wybrzeża Ameryki Południowej. W przeciwieństwie do Kolumba, uznał, że nowoodkryty ląd nie jest Azją, lecz nieznanym dotąd kontynentem i nazwał go Nowym Światem. Później, na cześć Vespucciego kontynent otrzymał nazwę Ameryka.


1944 – w nocy z 22 na 23 lutego banda UPA dokonała w nocy masakry 131 Polaków w Berezowicy Małej, niedaleko Zbaraża. Bandyci, najpierw, bez użycia broni palnej, wymordowali oddalony nieco od głównej części wsi przysiółek, potem dokonali mordów połączonych z rabunkiem centrum miejscowości. Wśród nielicznych ocalonych był Jan Krąpiec, ojciec wybitnego filozofa o. prof. Mieczysława Alberta Krąpca OP. Uratował ich sąsiad Ukrainiec, dezinformując upowców.


1947 – w szpitalu nowotarskim zmarł śmiertelnie postrzelony Józef Kuraś ps. „Ogień”, Żołnierz Wyklęty, dowódca oddziałów podziemia antykomunistycznego (ur. 1915). W Kampanii Wrześniowej walczył w szeregach 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Potem przeszedł do konspiracji. Był kolejno członkiem: SZP, Konfederacji Tatrzańskiej, AK i BCh. Po wojnie tworzył struktury MO i UB. Szybko jednak zerwał współpracę z władzami komunistycznymi i udał się do lasu, by rozpocząć walkę z nowym systemem.  Jedną z najgłośniejszych akcji wykonanych przez członków zgrupowania dowodzonego przez „Ognia” należało rozbicie w dniu 18 sierpnia 1946 roku więzienia św. Michała w Krakowie, w rezultacie czego wolność odzyskało kilkudziesięciu więźniów – żołnierzy AK, WiN, NSZ.

 
 
 
 
 
 
 
drukuj