Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 07 KWIETNIA
Św. Jana Chrzciciela de la Salle
Św. Jana Chrzciciela de la Salle
Imieniny obchodzą:
Donat, Herman, Klara, Rufin
 

26 stycznia

Data publikacji: 2020-01-26 00:04
Data aktualizacji: 2020-01-23 10:20:00
KALENDARIUM
Dietrich von Hildebrand

1917 - zmarła Antonina Domańska, pisarka, autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży (ur. 1853). Pochodziła z zasłużonej dla Krakowa rodziny Kremerów. Swoją twórczością krzewiła wśród młodych Polaków patriotyzm i przywiązanie do katolicyzmu. Do bardziej znanych jej utworów należą: Hanusia Wierzynkówna (1909), Paziowie króla Zygmunta (1910), Historia żółtej ciżemki (1913), Krysia bezimienna (1914), Królewska niedola (1916).


1939
- wojska narodowe zdobyły Barcelonę, ostatnie wielkie miasto poza Madrytem, pozostające w rękach rewolucjonistów hiszpańskich. Ofensywa rozpoczęła się 23 grudnia 1938 roku. Po zdobyciu miasta siły frankistowskie rozpoczęły pogoń za niedobitkami wojsk nieprzyjacielskich uciekającymi w stronę granicy z Francją. Operacja zakończyła się 10 lutego 1939 roku. Teraz przyszła kolej na Madryt.

1951 - komunistyczne władze państwowe usunęły administratorów apostolskich zarządzających diecezjami na Ziemiach Odzyskanych: ks. Edmunda Nowickiego z Gorzowa, ks. Bolesława Kominka z Opola, ks. Teodora Benscha z Olsztyna, ks. Andrzeja Wronkę z Gdańska i ks. Karola Milika z Wrocławia. Kapłani ci pełnili swe funkcje na podstawie decyzji Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda z 15 sierpnia 1945 roku. 26 stycznia 1951 roku administratorzy zostali wywiezieni ze swoich siedzib i praktycznie internowani. Z ingerencją w wewnętrzne sprawy Kościoła katolickiego komuniści posunęli się zresztą dalej, wymuszając na tamtejszych kapitułach diecezjalnych wybór na wikariuszy kapitulnych wskazanych przez siebie duchownych.

 

1977 – zmarł Dietrich von Hildebrand, filozof i teolog katolicki. Pochodził z oziębłej religijnie rodziny protestanckiej. W 1914 roku, podczas studiów filozoficznych na uniwersytecie w Monachium, przeszedł na katolicyzm. Po I wojnie światowej poświęcił się pracy naukowej na uniwersytecie. Jako gorący katolik i przeciwnik nazizmu musiał po dojściu Hitlera do władzy uciekać do Austrii. Tam obok pracy na uniwersytecie wiedeńskim redagował tygodnik „Der Christliche Ständestatt” („Chrześcijańskie państwo stanowe”). Po aneksji Austrii przez III Rzeszę uciekł do Szwajcarii. Dzień po opuszczeniu wiedeńskiego mieszkania wtargnęło do niego gestapo. Potem wyjechał do USA, gdzie spędził resztę życia. Od 1941 roku pracował na nowojorskim Fordham University. Hildebrand przeszedł na emeryturę w 1960 roku i resztę życia spędził na pracy naukowej. Jest autorem kilkudziesięciu książek.

 
 
 
 
 
 
 
drukuj