Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 02 KWIETNIA
Św. Franciszka z Pauli
Św. Marii Egipcjanki
Św. Franciszka z Pauli
Św. Marii Egipcjanki
Imieniny obchodzą:
Teodozja, Władysław
 

27 lutego

Data publikacji: 2020-02-26 09:03
Data aktualizacji: 2020-02-27 05:32:00
KALENDARIUM
Fotografie pięciu poległych

 

1667 – zmarł Stanisław „Rewera” Potocki, hetman wielki koronny i wojewoda krakowski. Pochodził z zamożnej rodziny o tradycjach żołnierskich. Po studiach zagranicznych rozpoczął karierę wojskową. Porzuciwszy, jeszcze w młodości, kalwinizm, w którym został wychowany, stał się gorliwym katolikiem. Choć jako wódz nie mógł się pochwalić spektakularnymi zwycięstwami, niewątpliwie zasłużył się krajowi wieloletnią służbą i udziałem w wielu kampaniach.


1767
– pod wpływem propagandy masońskiej król Hiszpanii Karol III wydał dekret nakazujący członkom Towarzystwa Jezusowego opuszczenie kraju oraz kolonii. Wzorem Portugalii i Francji, wrogowie Kościoła i zakonu pomawiali jezuitów o opozycję antykrólewską i zarzucali im prowadzenie niezdrowych spekulacji teologicznych i moralnych.

1846
– wojska austriackie rozproszyły religijno-patriotyczną procesję do podkrakowskiego Podgórza (dziś dzielnica miasta). Miała ona na celu pozyskanie chłopów dla powstania. Od kul żołnierzy austriackich zginął jeden z organizatorów powstania Edward Dembowski.

1861 – podczas drugiej manifestacji patriotycznej w Warszawie, zorganizowanej w rocznicę bitwy grochowskiej, od kul rosyjskich żołnierzy zginęło 5 osób. Ich pogrzeb 2 marca zgromadził ogromne tłumy Polaków, przemieniając się w wielką demonstrację patriotyczną. Wstrząs jaki na społeczeństwie polskim wywarło to wydarzenie rozbudził uczucia patriotyczne. Tak zwana „rewolucja moralna", która wówczas nastąpiła, została następnie wykorzystana przez stronnictwo czerwonych do wywołania powstania styczniowego.

1886 – ks. Juliusz Dinder jako pierwszy od czasów średniowiecza obcokrajowiec został arcybiskupem poznańsko-gnieźnieńskim. Nominację tę, stanowiącą wstrząs dla Polaków, wymusił na papieżu Leonie XIII kanclerz Otto von Bismarck, który spodziewał się w osobie niemieckiego hierarchy uzyskać powolne narzędzie do akcji germanizacyjnej. W rzeczywistości, choć abp Dinder zgodził się na wprowadzenie na lekcjach religii języka niemieckiego i wprowadził do kapituł Niemców, starał się zlikwidować szkody, jakie kościół w Wielkopolsce poniósł w wyniku represji z okresu kulturkampfu, powołał także Polaków na najważniejsze stanowiska  w kurii.

 
 
 
 
 
 
 
drukuj