1830 – władzę wykonawczą w toczącym wojnę z Rosją (powstanie listopadowe) Królestwie Polskim objął Rząd Narodowy, który powstał w miejsce zniesionej Rady Administracyjnej. Funkcję prezesa objął książę Adam Jerzy Czartoryski. Rząd Narodowy istniał zaledwie do 21 grudnia 1830 roku, gdy został zastąpiony przez Radę Najwyższą Narodową.
1839 - papież Grzegorz XVI w brewe In supremo potępił niewolnictwo i handel ludźmi jako niegodne chrześcijan.
1880 – Ojciec Święty Leon XIII ogłosił encyklikę Sancta Dei Civitas, O misjach. Papież podkreślił w niej, że dzieło misyjne jest niemożliwe bez misjonarzy, których trzeba wspomagać dobrami materialnymi i duchowymi. Gorąco zalecał wsparcie istniejących wówczas dzieł misyjnych: Rozkrzewiania Wiary, Świętego Dziecięctwa i Dzieło Szkół na Wschodzie. Encyklika jest bezpośrednim apelem do chrześcijan o pomoc dla dzieła misyjnego.
1918 – w Poznaniu rozpoczął obrady Sejm Dzielnicowy, w skład którego weszli delegaci z Wielkopolski, Śląska, Prus Wschodnich i Zachodnich. Sejm potwierdził władzę Naczelnej Rady Ludowej na tych terenach. Zwrócił się do państw ententy z żądaniem przyłączenia ziem byłego zaboru pruskiego do Polski. Obrady trwały do 5 grudnia.
Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI