Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 16 GRUDNIA
Św. Adelajdy, cesarzowej
Bł. Marii od Aniołów
Św. Adelajdy, cesarzowej
Bł. Marii od Aniołów
Imieniny obchodzą:
Adelajda, Zdzisław, Albina
 

3 grudnia

Data publikacji: 2019-12-02 06:04
Data aktualizacji: 2019-12-03 05:38:00
KALENDARIUM
Papież Leon XIII

 1830 – władzę wykonawczą w toczącym wojnę z Rosją (powstanie listopadowe) Królestwie Polskim objął Rząd Narodowy, który powstał w miejsce zniesionej Rady Administracyjnej. Funkcję prezesa objął książę Adam Jerzy Czartoryski. Rząd Narodowy istniał zaledwie do 21 grudnia 1830 roku, gdy został zastąpiony przez Radę Najwyższą Narodową.


1839
- papież Grzegorz XVI w brewe In supremo potępił niewolnictwo i handel ludźmi jako niegodne chrześcijan.


1880 – Ojciec Święty Leon XIII ogłosił encyklikę Sancta Dei Civitas, O misjach. Papież podkreślił w niej, że dzieło misyjne jest niemożliwe bez misjonarzy, których trzeba wspomagać dobrami materialnymi i duchowymi. Gorąco zalecał wsparcie istniejących wówczas dzieł misyjnych: Rozkrzewiania Wiary, Świętego Dziecięctwa i Dzieło Szkół na Wschodzie. Encyklika jest bezpośrednim apelem do chrześcijan o pomoc dla dzieła mi­syjnego.


1918 – w Poznaniu rozpoczął obrady Sejm Dzielnicowy, w skład którego weszli delegaci z Wielkopolski, Śląska, Prus Wschodnich i Zachodnich. Sejm potwierdził władzę Naczelnej Rady Ludowej na tych terenach. Zwrócił się do państw ententy z żądaniem przyłączenia ziem byłego zaboru pruskiego do Polski. Obrady trwały do 5 grudnia.

 
 
 
 
 
 
 
drukuj