Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 26 MAJA
Św. Filipa Neri
Św. Filipa Neri
Imieniny obchodzą:
Andrzej, Ewelina, Marianna, Paulina
 

3 grudnia

Data publikacji: 2019-12-02 06:04
Data aktualizacji: 2019-12-03 05:38:00
KALENDARIUM
Papież Leon XIII

 1830 – władzę wykonawczą w toczącym wojnę z Rosją (powstanie listopadowe) Królestwie Polskim objął Rząd Narodowy, który powstał w miejsce zniesionej Rady Administracyjnej. Funkcję prezesa objął książę Adam Jerzy Czartoryski. Rząd Narodowy istniał zaledwie do 21 grudnia 1830 roku, gdy został zastąpiony przez Radę Najwyższą Narodową.


1839
- papież Grzegorz XVI w brewe In supremo potępił niewolnictwo i handel ludźmi jako niegodne chrześcijan.


1880 – Ojciec Święty Leon XIII ogłosił encyklikę Sancta Dei Civitas, O misjach. Papież podkreślił w niej, że dzieło misyjne jest niemożliwe bez misjonarzy, których trzeba wspomagać dobrami materialnymi i duchowymi. Gorąco zalecał wsparcie istniejących wówczas dzieł misyjnych: Rozkrzewiania Wiary, Świętego Dziecięctwa i Dzieło Szkół na Wschodzie. Encyklika jest bezpośrednim apelem do chrześcijan o pomoc dla dzieła mi­syjnego.


1918 – w Poznaniu rozpoczął obrady Sejm Dzielnicowy, w skład którego weszli delegaci z Wielkopolski, Śląska, Prus Wschodnich i Zachodnich. Sejm potwierdził władzę Naczelnej Rady Ludowej na tych terenach. Zwrócił się do państw ententy z żądaniem przyłączenia ziem byłego zaboru pruskiego do Polski. Obrady trwały do 5 grudnia.

 
 
 
 
 
 
 
drukuj