Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 19 WRZEŚNIA
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
NMP z La Salette
Imieniny obchodzą:
January, Emilia, Teodor, Konstancja
 

5 argumentów Leona XIII na rzecz kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa

Data publikacji: 2019-06-01 06:00
Data aktualizacji: 2019-06-04 07:39:00
RELIGIA
Aubussonais [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons [commons.wikimedia.org]

Czerwiec to miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Jego święto i kult zalecił w szczególny sposób Leon XIII w encyklice z 1899 roku. Jego encyklika jasno pokazuje, że kult Najświętszego Serca nie ma nic wspólnego z ckliwym sentymentalizmem.


1. Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa wiąże się z podkreśleniem panowania Chrystusa nad światem.

 

Jak pisał Leon XIII w „Annum Sacrum” „władza Jego bowiem rozciąga się nie tylko na narody katolickie czy na tych, którzy ochrzczeni w należyty sposób, należą prawnie do Kościoła, chociażby na skutek błędu i niezgody żyli z dala od prawdy i miłości. Dotyczy ona także tych wszystkich, którzy jeszcze nic nie wiedzą o wierze chrześcijańskiej. Tak więc we władaniu Jezusa pozostaje cały rodzaj ludzki. I słusznie. Ten bowiem, który jest Jednorodzonym Synem Boga Ojca i posiada jedną z Nim naturę, będąc odblaskiem chwały i odbiciem istoty Jego”.

 

2. Cześć Najświętszego Serca Pana Jezusa wiąże się z czcią dla Jego Królestwa.

 

„Dlatego to Syn Boży mówi o sobie przez usta proroka: Ja jestem ustanowiony królem od niego nad Syjonem, górą świętą jego, bym głosił przykazania jego. Pan rzekł do mnie: Tyś jest Synem moim, jam Ciebie dziś zrodził. Żądaj ode Mnie, a dam Ci narody w Twe dziedzictwo, a w posiadłość Twą krańce ziemi. Słowami tymi stwierdza On, że otrzymał od Boga władzę zarówno nad całym Kościołem, który symbolizuje góra Syjon, jak i nad resztą świata, dokądkolwiek sięgają jego granice”.

 

3. Z kultem Najświętszego Serca Pana Jezusa wiąże się obowiązek Jego czci. 

 

Zgodnie ze słowami Leona XIII „jeżeli więc Chrystusowi została dana wszelka władza, z tego niedwuznacznie wynika, że Jego panowanie musi być najwyższe, absolutne, od nikogo niezależne i z niczym nie porównywalne. Ponieważ władza ta została Mu dana na niebie i na ziemi, niebo i ziemia winny Mu być posłuszne. Chrystus Pan wprowadził rzeczywiście w czyn te swoje szczególne uprawnienia, gdy wydał apostołom nakaz szerzenia Jego nauki, łączenia ludzi w jedno ciało Kościoła poprzez chrzest święty, nakładania na nich praw, których nie wolno odrzucać bez narażenia się na utratę wiecznego zbawienia”.

 

4. Kult Najświętszego Serca jest nadzieją także dla świeckiego społeczeństwa.

 

Jak podkreśla Leon XIII ono również powinno oddawać Bożemu Sercu cześć. „Poświęcenie się Bożemu Sercu niesie z sobą również nadzieję lepszej rzeczywistości dla państw, ponieważ ma ono moc odnowienia, względnie umocnienia więzów, łączących z natury społeczności świeckie z Bogiem. Jest to tym ważniejsze, że w ostatnich czasach usiłowano już niejednokrotnie wznieść mur między państwami a Kościołem”.


5. Pyszne odrzucanie pomocy Najświętszego Serca oznacza, że ludzie i całe społeczeństwa są skazane na własne siły. Te zaś okazują się niewystarczające do uporania się z wieloma problemami.


Według słów Leona XIII „cóż więc dziwnego, że większa część ludzkości miotana jest ustawicznie falami zaburzeń, które nikomu nie pozwalają żyć bez strachu i grożą ciągłym niebezpieczeństwem, skoro umysły ludzkie nadęte są tak wielką pychą. Jeżeli odrzuci się religię, najmocniejsze filary bezpieczeństwa publicznego muszą się rozpaść. Toteż Bóg zamierzając słusznie i sprawiedliwie ukarać tych pyszałków, wydał ich po prostu na pastwę własnej żądzy, aby służąc swoim namiętnościom, sami siebie zniszczyli nadmierną wolnością”.


Źródło: liturgia.wiara.pl
mjend

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
mee...
Coz zatem znaczy, ze serce staje sie rozpoznawalne za sprawa Ducha, Ktory nawdza kiedy zechce niespodzieanie, w najmniej oczekiwanej chwili - znaczy to, ze mimo ciagle zucanych klod przez zlego i jego aniolow, ktore objawiaja sie prawdami przeciwne Prawdzie...serce jest w stanie sie trzymac Slowa, serce jest w stanie w tym zamecie Slowo Prawdziwe rozpoznac byc Slowu wiernym.
Krakusik
Proces Sługi Bożej utknął w martwym punkcie od kiedy śp. ksiądz Kiersztyn zginął w wypadku w 2012 roku... Nadzorujacy proces Jezuici zajmują się obecnie innymi sprawami sprawami, o czym świadczą kuriozalne wypowiedzi ich generała w sprawach moralności, wiary w nauczaniu Chrystusa... Biskupi polscy w 2016 roku w niepełny sposób próbowali pogodzić prośbę Rozali Celakowny z poprawnością polityczną panującą w Kościele... A przecież Leon XIII dał konkretne wskazówki, tylko kto chce dziś chce czytać i słuchać przedsoborowe go nauczania Kościoła...