Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 18 LIPCA
Św. Szymona z Lipnicy 
Św. Brunona, biskupa
Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
Imieniny obchodzą:
Fryderyk, Kamil, Karolina
 
wyszukiwarka
 
 

7 grudnia

Data publikacji: 2017-12-06 18:00
Data aktualizacji: 2017-12-07 07:23:00
KALENDARIUM
Bolesław Wstydliwy

43 a. Ch. – z rąk żołnierzy Marka Antoniusza zginął Marcus Tullius Cicero, rzymski mówca, filozof, polityk (ur. 106 a. Ch.). Staranne wykształcenie pomogło mu szybko piąć się po szczeblach kariery. W 75 r. a.Ch. został senatorem, a w 63. objął urząd konsula. Mimo opowiedzenia się za Pompejuszem, Cezar nie represjonował go. Cyceron wycofał się wówczas z życia publicznego. Powrócił do polityki po śmierci Cezara. Niestety wsparcie, jakiego udzielił Oktawianowi, przypłacił życiem. Był mistrzem retoryki. Z ogromnego dorobku pisarskiego Cycerona do naszych czasów zachowało się 58 mów politycznych i sądowych.


1279
– zmarł Bolesław V Wstydliwy, książę sandomierski i krakowski (ur. 1226). Po śmierci ojca, Leszka Białego w 1227 r. regencję w imieniu małoletniego księcia sprawowała matka Grzymisława. W 1239 poślubił królewnę węgierską św. Kingę, córkę Beli IV. Później wspierał teścia podczas jego walk z Czechami. W 1264 zorganizował zakończoną sukcesem wyprawę na Jaćwież. Był to odwet za łupieżcze najazdy Jaćwingów na Małopolskę. Wspierał rozwój gospodarczy miast. Otaczał opieką Kościół.

1944 – w nocy z 6 na 7 grudnia oddział AK pod dowództwem por. Jana Borysewicza rozbił więzienie NKWD w miasteczku Ejszyszki na Wileńszczyźnie. Uwolniono 34 przetrzymywanych tam więźniów, zniszczono dokumentację NKWD i miejscowej placówki prosowieckiego Związku Patriotów Polskich. Podczas akcji poległo 2 polskich żołnierzy.

 

1965 - Najwyższa Święta Kongregacja Świętego Oficjum została przekształcona w Świętą Kongregację Doktryny Wiary. W 1983 jej nazwę zmieniono na Kongregację Nauki Wiary, usuwając z niej przymiotnik „Święta”. Podstawowym zadaniem Kongregacji jest dbanie o prawowierne głoszenie i obronę wiary katolickiej w Kościele.

1970 -  kanclerz RFN Willy Brandt oraz premier PRL Józef Cyrankiewicz podpisali w Warszawie układ o normalizacji stosunków między oboma państwami. RFN uznała granicę na Odrze i Nysie Łużyckiej jako zachodnią granicę Polski.

 

1990 - papież Jan Paweł II wydał encyklikę Redemptoris missio, O stałej aktualności posłania misyjnego.