Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 06 CZERWCA
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Norbert, Paulina
 

7 kwietnia

Data publikacji: 2020-04-07 00:03
Data aktualizacji: 2020-04-03 22:34:00
KALENDARIUM
Fragm. obrazu F. Smuglewicza

332 a. Ch. – Aleksander Macedoński założył Aleksandrię. Według historyków w miejscu późniejszej metropolii już wcześniej istniało miasto o lokalnym znaczeniu, które wielki wódz jedynie rozbudował i nazwał swoim imieniem. W starożytności i średniowieczu Aleksandria stanowiła ważny ośrodek życia kulturalnego i wielki port Morza Śródziemnego. Kościół Aleksandrii zaliczał się do czterech największych stolic chrześcijaństwa.


1449 – abdykował antypapież Filip V, co zakończyło tzw. schizmę bazylejską. W 1439 roku na soborze w Bazylei zwierzchnik założonego przez siebie zakonu św. Maurycego, były książę Sabaudii Amadeusz, został wybrany antypapieżem w opozycji do Ojca Świętego Eugeniusza IV.


1656 – w bitwie pod Warką oddziały Stefana Czarnieckiego i Jerzego Lubomirskiego odniosły zdecydowane zwycięstwo nad wojskami szwedzkimi. W ręce polskie dostało się 20 chorągwi oraz tabor z pieniędzmi, srebrem, złotem, suknami etc. Zwycięstwo pod Warką miało ogromne znaczenie dla podniesienia morale społeczeństwa polskiego jako pierwsza zwycięska bitwa odniesiona w polu w czasie potopu szwedzkiego.


1831 - cesarz Brazylii Piotr I abdykował na rzecz swego 5-letniego syna, Piotra II. Skłoniły go do tego niepokoje w państwie po ogłoszeniu niepodległości (1822 r.) oraz sprzeciw parlamentarzystów wobec powołania nowego gabinetu w 1830 roku.

1962 – w walijskim mieście Wrexham zmarł gen. bryg. Walerian Czuma, legionista, oficer zawodowy WP, a w trakcie kampanii wrześniowej dowódca obrony Warszawy. Podczas studiów rolniczych w Wiedniu wstąpił do Drużyn Strzeleckich. W 1914 r. objął dowództwo nad batalionem 3 pułku piechoty Legionów. Po przejściu frontu pod Rarańczą wziął udział w bitwie z Niemcami pod Kaniowem. W 1918 roku organizował Dywizję Syberyjską, na czele której walczył z bolszewikami. Dostał się do niewoli. Wymieniony za sowieckich komisarzy w 1922 roku wstąpił do Wojska Polskiego. W lutym 1939 roku został zwierzchnikiem Straży Granicznej. Od 3 września 1939 dowodził obroną Warszawy. Z obowiązku tego wywiązał się bardzo dobrze. Po kapitulacji stolicy trafił do oflagu. Po wojnie pozostał na emigracji.

 
 
 
 
 
 
 
drukuj