Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 10 KWIETNIA
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Wielki Piątek
Imieniny obchodzą:
Makary, Michał
 

7 pomysłów na katolickie postanowienia noworoczne

Data publikacji: 2020-01-02 02:00
Data aktualizacji: 2020-01-07 07:40:00
OPINIE
fot. pixabay

Postanowienia noworoczne często obejmują rzeczy świeckie. Decydujemy się zrzucić wagę, znaleźć dodatkową pracę, czy chodzić na siłownię. Zobowiązania te – choć często słuszne – nie obejmują jednak kwestii kluczowych – rozwoju duchowego. A ściślej – porzucenia grzechu i wzrastania w cnocie. Poniżej przedstawiamy 7 propozycji katolickich postanowień na Nowy Rok.

 

1. Regularna spowiedź

Świętowanie Nowego Roku ma wymiar symboliczny. Zmiana daty symbolizuje rozpoczęcie czegoś od nowa. Z tej okazji otwieramy szampany, wznosimy toasty i śpiewamy. Potem jednak często zdajemy sobie sprawę, że nic się w rzeczywistości nie zmieniło, a wszystko zostaje po staremu. Istnieje jednak sposób na prawdziwe rozpoczęcie życia na nowo – to spowiedź i związane z nią nawrócenie. W nowym roku warto uczynić postanowienie regularnego korzystania z tego przynoszącego pokój serca i radość Sakramentu.

 

2. Częsta lektura duchowa

Wiele wysiłku wkładamy w poprawę swej kondycji fizycznej. Warto, by w parze z tym szła poprawa kondycji duchowej. Stała lektura religijna to nieoceniona pomoc w realizacji tego celu. Nie trzeba poświęcać jej wiele czasu. 5-10-15 minut dziennie albo godzina w niedzielę również przyniosą owoce w życiu. Pod warunkiem systematyczności.

 

3. Codzienna modlitwa

Bodajże święta Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein) stwierdziła, że 5 minut głębokiej modlitwy dziennie wystarczy, by dojść do świętości. Warto znaleźć na tę rozmowę z Panem Bogiem stałą porę dnia – na przykład wieczór lub poranek. Tu również kluczowa okazuje się systematyczność.

 

4. Ofiarowanie Panu Bogu pracy

Istnieje prosty i niezabierający niemal w ogóle czasu sposób na to, by modlitwę wydłużyć na cały dzień. To ofiarowanie Bogu swej pracy i trudu – na przykład w jakiejś intencji. Dzięki temu modlimy się cały dzień, a nasza praca przynosi oprócz materialnych także duchowe owoce. Ofiarować Bogu możemy każde uczciwe zajęcie – intelektualne, fizyczne, zawodowe czy domowe. „Jeśli ja coś spożywam dzięki czyniąc, to czemu mam być spotwarzany z powodu tego, za co dzięki czynię? Przeto czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie” [1 Kor 10; 30-31]. Warto uczynić w nowym roku postanowienie ofiarowania Bogu codziennej pracy.

 

5. Dobry odpoczynek

Nie samym chlebem żyje człowiek i nie samą pracą. Warto oderwać się od codzienności i uczynić postanowienie dobrego odpoczynku. Chodzi o czas spędzony nie byle jak, lecz przy obcowaniu z prawdą, dobrem i pięknem. Opcji jest wiele: dobra lektura, słuchanie poruszającej muzyki, oglądanie dzieł sztuki z minionych wieków, spacer na łonie przyrody, a może stare dobre zbieranie znaczków.

 

6. Spędzanie czasu z rodziną

Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą – mówił ksiądz Twardowski. Starzy dziadkowie czy rodzice odchodzą na inny świat, a dzieci szybko opuszczają ojca i matkę. Pojawia się wówczas żal, że zbyt mało czasu z nimi spędziliśmy, zbyt mało troski okazaliśmy. Warto temu przeciwdziałać, nim będzie zbyt późno.

 

7. Częsta Komunia Święta
„Beze Mnie nic nie możecie uczynić” [J 15,5]. Najszlachetniejsze postanowienia bez pomocy z Nieba mają nikłe szanse na powodzenie. Częsta Komunia pozwoli Bożej łasce rozkwitnąć w nas i zrealizować noworoczne zobowiązania. To zobowiązanie – podobnie jak inne – warto zanotować na piśmie.

 

mjedn

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Ell
Dla mnie super!!!: