Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 20 MAJA
Św. Bernardyna ze Sieny
Św. Bernardyna ze Sieny

Imieniny obchodzą:
Aleksander, Bazyli
 

7 rzeczy, których nie wiesz o świętym Mikołaju

Data publikacji: 2018-12-06 06:30
Data aktualizacji: 2018-12-07 00:02:00
RELIGIA
Fot. Lforzini / San Niccolò nella chiesa di Santa Lucia in Siena - attribuito a Giacomo Cozzarelli / commons.wikimedia.org / lic. CC BY-SA 3.0

W dzisiejszej kulturze dominuje zlaicyzowany i przesłodzony wizerunek świętego Mikołaja. Często funkcjonuje on w oderwaniu prawdziwej postaci świętego. Tymczasem żyjący w III wieku biskup Myry to postać z krwi i kości. To człowiek wyjątkowo hojny dla ubogich, a jednocześnie mężnie znoszący prześladowania za wiarę. Na bluźnierstwa i herezje reagował ostro – dał nawet Ariuszowi w twarz.

 

1. Rodzice świętego Mikołaja żyjący w III stuleciu w Licji (dzisiejsza Turcja) cierpieli z powodu braku potomka. Jednak gorąco się o niego modlili i w efekcie dobry Bóg wysłuchał ich błagań. Otrzymali potomka nie byle jakiego, ale świętego znanego i kochanego już od 1800 lat.

 

2. Czasy, w jakich żył święty Mikołaj nie należały do łatwych. Szaleli barbarzyńcy i zarazy. Jedna z nich pochłonęła rodziców przyszłego świętego. Został on sierotą, jednak odziedziczył ogromny majątek. Rozdawał go mądrze i hojnie potrzebującym i unikał rozgłosu. Nie chciał, by inni wiedzieli o jego dobroci i publicznie go chwalili.

 

Jak bowiem mówi Pan Jezus „kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie” [Mt 6; 2-3].

 

3. Święty w pewnym okresie życia rozważał oddanie się życiu zakonnemu. Stwierdził, że najlepiej służyć Stwórcy za klasztornym murem. Udał się do Ziemi Świętej, a następnie dołączył do zakonników z Patras. Długo jednak tam nie zabawił, zamierzając powrócić do ludzi. Dlatego też opuścił klasztor i zdecydował się trafić do licyjskiego miasta Myry.

 

4. Myra przeżywała żałobę wskutek śmierci biskupa. Zastanawiano się nad wyborem następcy. Jak głosi tradycja pewnego dnia jednemu z obradujących nad wyborem przyśnił się Bóg. Polecił on, by na stanowisko biskupa wybrać tego, kto jako pierwszy pojawi się w Kościele. Osobą tą okazał się nieznany tutejszym mieszkańcom Mikołaj – i on właśnie objął funkcję biskupa Myry.

 

5. Święty Mikołaj dożył 70 lat – wyjątkowo sędziwego wieku w owych czasach. Jednak nie wszystko w jego życiu było proste. Z powodu głoszenia słowa Bożego wśród pogan został aresztowany wskutek edyktu Dioklecjana. Ten pogodny święty spędził lata w lochu. Nie wyrzekł się jednak wierności swemu Zbawicielowi.

 

6. Święty Mikołaj uczestniczył w Soborze w Nicei w 325 roku. Debatowano wówczas nad poglądami Ariusza negującego Boskość Chrystusa i istnienie Trójcy Świętej. Bluźnierstwa herezjarchy tak zdenerwowały świętego Mikołaja, że ów dał mu w twarz. W odpowiedzi Ariusz złamał jego szczękę. Tyle w kwestii przesłodzonego wizerunku świętego.

 

7. Mikołaj jest świętym, a więc wysłuchuje naszych próśb o wstawiennictwo. Czy nie warto uświadomić tego dzieciom, gdy przestają wierzyć w świętego Mikołaja? Wszak człowiek ten nie tylko istnieje, ale kiedyś spotkamy się z nim osobiście – o ile umrzemy w stanie łaski uświęcającej!

 

Źródła: niedziela.pl / telewizjarepublika.pl / kosciol.pl

 

Marcin Jendrzejczak

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
papuga.Niepokalanej
Polecam przeczytać książkę ŚWIĘTA PANI, choć nie nie dotyczy ona bezpośrednio osoby św. Mikołaja, to są tam zawarte informację o jego osobie i życiu, a książką jest jedną z najlepszych, jakie czytałem nt. duchowości, nieba i zaświatów. CSSML
Waldek
Za uderzenie Ariusza Mikołaj został uwięziony. Wtedy biskupi zaczęli miewać sny w których Pan Jezus stawał w obronie Mikołaja. Kiedy w jakiejś rozmowie biskupi uświadomili sobie, że mają podobne sny stwierdzili, że to rzeczywiście Jezus nawiedza ich we śnie, uwolnili Mikołaja i więcej już nie podważano Boskości Pana Jezusa. Nie wiem czy to prawda, ale tak gdzieś wyczytałem.
*
70 lat na tamte czasy to wcale nie dużo. Ludzie dożywali średnio 90 lat. To, jakoby teraz ludzie żyli dłużej, to bajki. Panu Jezusowi powiedzieli: "pięćdziesięciu lat nie masz, a będziesz nas pouczał", z tego wniosek, że ktoś kto w czasach Chrystusa nie osiągnął jeszcze pięćdziesięciu lat, nie liczył się zbytnio w kręgach decyzyjnych. Ale informacje o św. bp. Mikołaju są bardo ważne - walczył z arianizmem i cierpiał. Prośmy Boga, abyśmy teraz mieli takich biskupów nieugiętych.
Piękny krótki artykuł, to chyba upominek dla nas od św. Mikołaja. Niech żyje Tradycja Kościoła, Króluj nam Chryste!
pytanie
co mają wspólnego ze świętym Mikołajem te czerwone krasnoludy wszechobecne i wszędzie promowane? nawet te ich czapy nie mają nic wspólnego z nakryciem głowy biskupa, ta zamiana wyglądu nastąpiła w zaledwie ostatnich 30 latach...