Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 06 CZERWCA
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Norbert, Paulina
 

8 kwietnia

Data publikacji: 2020-04-08 00:04
Data aktualizacji: 2020-04-06 21:09:00
KALENDARIUM
Portret Lucjana Rydla, rys. S. Wyspiański (fragm.)

1378 – arcybiskup Bari Bartłomiej Prignano zasiadł na tronie papieskim jako Urban VI. Jego wybór kończył epokę niewoli awiniońskiej Kościoła. Niestety, kilka miesięcy później kardynałowie francuscy zrażeni trudnym charakterem elekta oraz jego odmową wyjazdu do Awinionu, ponownie urządzili konklawe i wybrali antypapieża. Został nim Robert z Genewy, który przyjął imię Klemens VII. Rozpoczął się okres Wielkiej Schizmy Zachodniej zażegnanej dopiero w 1417 roku.

1904 - Anglia i Francja zawarły porozumienie w sprawie podziału wpływów w Maroku i Egipcie, tzw. entente cordiale (fr. serdeczne porozumienie). Zapoczątkowało ono zbliżenie obu państw oraz współpracę wymierzoną w Niemcy.


1918 – w Bronowicach Małych pod Krakowem zmarł poeta, dramatopisarz i prozaik Lucjan Rydel. Do dziś popularnością cieszy się napisany przez niego spektakl jasełkowy: „Betlejem Polskie”. Jego ślub z Jadwigą Mikołajczykówną, córką chłopa z Bronowic, w dniu 20 listopada 1900 roku, stał się inspiracją dla Stanisława Wyspiańskiego do napisania dramatu pt. „Wesele”.


1941 – w więzieniu NKWD w Chersoniu zmarł gen. Mariusz Zaruski, żeglarz, taternik, żołnierz Legionów Polskich, generał brygady Wojska Polskiego. Odznaczony Virtuti Militari V klasy oraz kilkakrotnie Krzyżem Walecznych. W II RP Zaruski propagował w społeczeństwie polskim problematykę morską, a także żeglarstwo. Wspierał idącą w tym kierunku działalność harcerstwa.

1970 – zmarł ks. Eugeniusz Dąbrowski – duszpasterz, biblista, tłumacz Pisma Świętego Nowego Testamentu, wykładowca akademicki (ur. 1901). Ukończył Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie. W 1926 roku doktoryzował się na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Warszawskiego, na którym później wykładał. Odbył studia specjalistyczne w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. W 1944 roku został proboszczem warszawskiej parafii Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku. Podczas okupacji niemieckiej rozpoczął prace nad tłumaczeniem Nowego Testamentu. Pierwsze wydanie opublikował w 1947 roku. Po wojnie wrócił do działalności naukowej i akademickiej. Wykładał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wydawał wiele prac naukowych i popularyzatorskich. Niestety, przez pewien czas zaangażował się w działalność kolaborującego z władzami komunistycznymi Komitetu Intelektualistów i Działaczy Katolickich. Zrozumiał jednak swój błąd i wycofał się z tej współpracy. Krytycznie oceniał modernistyczne tendencje w biblistyce w okresie posoborowym. Zasługą ks. Eugeniusza Dąbrowskiego jest przede wszystkim upowszechnienie w Polsce znajomości Pisma Świętego. Łącznie ukazało się prawie 2 mln. egzemplarzy różnych wydań i tłumaczeń Biblii jego autorstwa.


1979 – Edward Raczyński objął funkcję Prezydenta RP na Uchodźstwie. Po upływie 7-letniej kadencji 1979–1986 ustąpił. Wcześniej Raczyński był współorganizatorem i członkiem uzurpującej sobie prezydenckie prerogatywy Rady Trzech. Utworzona w 1954 roku, pozostawała w opozycji do prezydentury Augusta Zaleskiego, który odmówił ustąpienia ze stanowiska głowy państwa po upływie jednej kadencji. Rada  Trzech została utworzona niezgodnie z zapisami konstytucyjnymi. Rozwiązała się w 1972 roku, po śmierci prezydenta Zaleskiego.

2013 - zmarła Małgorzata Thatcher, premier Wielkiej Brytanii w latach 1979-1990. Należała do wąskiej grupy polityków, którzy wywarli mocny wpływ na społeczeństwo swego kraju. Jej rządy przywróciły Wielkiej Brytanii do grona państw liczących się w polityce światowej. Zasady, którymi się kierowała będące połączeniem liberalizmu, konserwatyzmu i monetaryzmu, nazwane zostały „taczeryzmem".

 
 
 
 
 
 
 
drukuj