Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 30 WRZEŚNIA
Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła
Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła

Imieniny obchodzą:
Hieronim, Grzegorz, Honoriusz
 

8 listopada

Data publikacji: 2019-11-08 00:04
Data aktualizacji: 2019-11-04 10:18:00
KALENDARIUM
Kościół w Wilnie wyburzany po kasacie klasztoru karmelitanek

1620 – w bitwie pod Białą Górą, podczas wojny trzydziestoletniej, wojska prohabsburskiej Ligii Katolickiej odniosły decydujące zwycięstwo nad husycką armią czeską. Dzień później w ręce Habsburgów wpadła Praga. Rozpoczął się proces rekatolicyzacji Czech.


1864 - cesarz Aleksander II Romanow wydał ukaz kasacyjny likwidujący cały szereg klasztorów na terenach Królestwa Polskiego. Na jego mocy spośród 155 klasztorów męskich do likwidacji przeznaczono 110, natomiast z 42 klasztorów żeńskich zniesiono 4. Likwidacja 39 klasztorów była karą za poparcie przez duchowieństwo powstania styczniowego. Pretekstem do zniesienia kolejnych 71 domów zakonnych była niska liczebność mieszkających w nich zakonników (poniżej 8).

1923 – późnym wieczorem bojówki Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP), na czele których stał Adolf Hitler, usiłowały przejąć władzę w Bawarii. Ruchawkę wspartą przez gen. Ericha Ludendorffa szybko stłumiły oddziały policji i Reichswehry. Nieudany zamach stanu przeszedł do historii pod nazwą puczu monachijskiego. Hitler trafił do więzienia, skąd wyszedł po 9 miesiącach.

 
 
 
 
 
 
 
drukuj