Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 28 STYCZNIA
Św. Tomasza z Akwinu, Doktora Kościoła Bł. Juliana Maunoir
Św. Tomasza z Akwinu, Doktora Kościoła Bł. Juliana Maunoir
Imieniny obchodzą:
Tomasz, Julian
 

9 października

Data publikacji: 2019-10-08 07:04
Data aktualizacji: 2019-10-09 05:29:00
KALENDARIUM

1238 - po pięciu miesiącach oblężenia król Aragonii Jakub I Zdobywca wkroczył do Walencji, wyzwalając ją na stałe z rąk muzułmanów. Do dziś w rocznicę tego wydarzenia obchodzony jest tam upamiętniający triumf oręża katolickiego Dzień Wspólnoty Walenckiej.

1596 - podczas synodu w Brześciu nad Bugiem (6-10 października) nastąpiło uroczyste przyjęcie przez biskupów prawosławnych z terenów Rzeczypospolitej Obojga Narodów Unii z Kościołem katolickim. Spośród hierarchów w schizmie pozostali jedynie biskup przemyski Michał Kopystyński i biskup lwowski Gedeon Bałaban.

 

1610 – na zaproszenie bojarów, zwolenników ugody z Polską i powierzenia tronu carskiego królewiczowi Władysławowi, polskie chorągwie pod dowództwem hetmana Stanisława Żółkiewskiego wkroczyły na Kreml moskiewski. Aresztowany przez poddanych car Wasyl Szujski, został przewieziony do Polski.


1683 – dowodzący wojskami koalicji polsko-austriackiej król Jan III Sobieski pokonał Turków w II bitwie pod Parkanami. Dysponujące niewielką przewagą liczebną wojska muzułmańskie zaatakowały centrum, a potem lewe skrzydło sprzymierzonych. Wykorzystując zaangażowanie nieprzyjaciela w walkę, król nakazał dowodzącemu prawym skrzydłem Hieronimowi Lubomirskiemu odciąć Turkom drogę odwrotu. Gdy się to stało, w szeregach wojsk Kara Mehmeda Paszy wybuchła panika. Bitwa zakończyła się pogromem pierzchających wojsk.  


1920 – po odrzuceniu oddziałów litewskich grupa wojsk polskich rekrutujących się głównie z terenów Wileńszczyzny (1 Dywizja Litewsko-Białoruska) pod dowództwem gen. Lucjana Żeligowskiego opanowała Wilno. Działania wojsk regularnych wsparło powstanie ludności polskiej, stanowiącej w stolicy Wielkiego Księstwa Litewskiego przytłaczającą większość. Wkrótce proklamowano powstanie Litwy Środkowej. Operacja będąca oficjalnie buntem Żeligowskiego i jego żołnierzy, w rzeczywistości została przeprowadzona na rozkaz marszałka Józefa Piłsudskiego.

 
 
 
 
 
 
 
drukuj