Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 20 SIERPNIA
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
Imieniny obchodzą:
Bernard, Samuel, Sobiesław
 
wyszukiwarka
 
 

Abp. Henryk Hoser: Paweł VI w „Humanae vitae” przepowiedział kryzys rodziny

Data publikacji: 2018-02-13 07:00
Data aktualizacji: 2018-02-13 09:45:00
RELIGIA

Paweł VI zaledwie po kilku latach rewolucji seksualnej przepowiedział dzisiejsze powszechne „uprawianie seksu” w różnych konfiguracjach, zdrady i instrumentalne traktowanie kobiet – przypomniał dziedzictwo papieża abp. Henryk Hoser.

 

Encyklika „Humanae Vitae” powstała – zdaniem arcybiskupa – w dramatycznych okolicznościach. Boom inwestycyjny połączony z wzrostem demograficznym dały paliwo neodarwinistom do snucia swoich teorii o przeludnieniu ziemi. W 1968 r. wybuchła na świecie rewolucja obyczajowa niosąca hasła „zabrania się zabraniać” i „nie ma Boga, nie ma mistrza, Bogiem jestem ja”. W Ameryce w odpowiedzi na wojnę w Wietnamie pojawił się ruch hipisowski, który promował hasło – make love not war (czyń miłość, nie wojnę). Na rynku pojawiła się zaś stworzona syntetycznie tabletka antykoncepcyjna.

 

- Silne lobby farmceutyczne dążyło do upowszechnienia antykoncepcji zwłaszcza w mediach – w ten sposób formowano kobiecą mentalność, co w latach 60’ doprowadziło do zmiany oceny osoby kobiety w społeczeństwie i wartości miłości małżeńskiej – zaznaczył abp. Hoser. – Urabiano także grunt pod to, by również władze Kościelne antykoncepcję przyjęły jako coś co poprawi naturę. I większość komisji eksperckiej powołanej przez Pawła VI rzeczywiście opowiedziała się za jej akceptacją.

 

W swojej encyklice Paweł VI stanowczo opowiedział się przeciwko aborcji i antykoncepcji. Był to szok, szczególnie dla tych liczących na „otwarcie” w Kościele. – Było to jak podłożenie bomby pod te wszystkie spekulacje. Zaczęła się kontestacja Magisterium Kościoła. Oficjalnie nauczano, że należy uwzględniać poszczególne sytuacje społeczeństwa i małżeństw, kwestionując w ten sposób stanowisko papieża. (…) Tak zaczęło się jego męczeństwo, trwające do śmierci w 1978 r.

 

Jak zaznaczył arcybiskup: „skutkiem kryzysu zaufania w Magisterium Kościoła jest masowe odchodzenie od kapłaństwa i życia zakonnego, spadek liczby powołań, desakralizacja Kościoła, wskutek której religia stała się ideologią. Ten krwotok Kościoła do dzisiaj nie został zatamowany.

Hierarcha odniósł się także do szczególnie dzisiaj popularnych prób niszczenia tradycyjnej postawy i roli kobiety w społeczeństwie. Zaznaczył, że nie jest to do końca wina samych feministek ale przede wszystkim kryzysu męskości. – Tchórzliwe czasem zachowanie mężczyzn prowadzi do tego, że z „problemem” (niespodziewanej ciąży – przyp.red.) kobieta zostaje sama – stąd przeświadczenie, że to „jej brzuch” i „jej sprawa” – ocenił duchowny.

 

Abp. Hoser zaznaczył, że nie należy ustawać w walce. – Dużą rolę mają to do odegrania same małżeństwa, które najpierw powinny uregulować swoją sytuację, a potem oddziaływać na inne małżeństwa, m.in. dawaniem świadectwa.

 

 Źródło: „idziemy”

 

PR

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
iskierka
I kto by pomyślał, że dopiero na emeryturze Bp Hozer zauważy >kryzys zaufania w Magisterium Kościoła
Max Mario
Podobno św. Jan Paweł II powiedział, że do najważniejszych zadań Mężczyzny należy wzięcie odpowiedzialności za życie poczęte.
stokrotka
Jestem przeciwniczką antykoncepcji i aborcji
Ruben
"Abp. Hoser zaznaczył, że nie należy ustawać w walce. ? Dużą rolę mają to do odegrania same małżeństwa, które najpierw powinny uregulować swoją sytuację, a potem oddziaływać na inne małżeństwa, m.in. dawaniem świadectwa." Zgoda, tylko KTO, JAK NIE PASTERZE mają w jasny i czytelny sposób wskazać właściwą drogę ? CZEKAMY NA ODZEW NA NASZĄ PETYCJĘ !!!
do kwiatek77
Fragment wypowiedzi abp. Hosera: "Zaczęła się kontestacja Magisterium Kościoła. Oficjalnie nauczano, że należy uwzględniać poszczególne sytuacje społeczeństwa i małżeństw, kwestionując w ten sposób stanowisko papieża". Co z tego że papież przepowiedział kryzys, skoro wielu księży tę "przepowiednię" kwestionowało? Inaczej: nie jest uważane za wiedzę coś, co jest kwestionowane.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY