Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 12 LIPCA
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
XV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Brunon, Jan
 

Abp Aupetit o zagrożeniu wirusem: jeśli przyszła moja godzina, to Bóg ją dla mnie wybrał

Data publikacji: 2020-03-26 17:05
Data aktualizacji: 2020-03-26 19:18:00
WIADOMOŚCI
Arcybiskup Aupetit. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. MAXPPP/Forum

„Nie ma powodów, by zakażonym koronawirusem odmawiać posługi duchowej, która może odegrać ważną rolę w ich leczeniu” – podkreśla abp Michel Aupetit, arcybiskup Paryża. Hierarcha zapewnia, że jest gotów do wysłania z posługą do chorych co najmniej 55 młodych kapłanów.

 

Abp Michel Aupetit napisał list do dyrektorów paryskich szpitali, w którym poinformował, że ma 55 młodych kapłanów gotowych do posługi duchowej i sakramentalnej wśród chorych, z zachowaniem wszystkich wymogów bezpieczeństwa. On sam natomiast jako były lekarz, jest gotowy opiekować się chorymi.

 

Zdaniem hierarchy, równie ważne jest też zachowanie kościelnych pogrzebów. Potrzebują tego krewni zmarłych. Po rozmowach z merem Paryża ustalono, że w pogrzebach kościelnych może uczestniczyć do 20 osób, zachowujących między sobą odpowiedni dystans. „Jeśli służby pogrzebowe odmówią wprowadzenia trumny do kościoła, możemy posłużyć się odpowiednim wózkiem” – mówi metropolita Paryża.

 

Zapytany, czy osobiście nie boi się koronawirusa, odpowiedział, że wcale. Co więcej, przypuszcza, że sam już był nim zakażony, bo przed 15 dniami miał zaburzenia węchu, ale nie miał innych symptomów. „Lęk nie uchroni nas przed śmiercią czy chorobą. Ten, kto się lęka, nie może pokonać wirusa. W obliczu trudnej sytuacji trzeba się zbroić, aby sobie poradzić. A jeśli przyszła moja godzina, to znaczy, że Bóg ją dla mnie wybrał” – dodaje abp Aupetit.

 

Arcybiskup Paryża zauważa, że dzięki tej epidemii ludzie lepiej sobie uświadamiają własną kruchość. „Wydawało się nam, że jesteśmy wszechmocni dzięki technice, nad którą mamy pełne panowanie. Ona jednak nie potrafi pokonać tak małego wirusa. Dzięki temu będziemy mniej aroganccy i bardziej pokorni. Będziemy pamiętać, kim jesteśmy, zamiast bawić się w czarodziejów. W każdej katastrofie jest też część odpowiedzialności człowieka. To zbyt łatwe zrzucać całą winę na naturę” – powiedział abp Aupetit w wywiadzie dla dziennika „Le Parisien”.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
sdf
a u nas? - zostań w domu !
Mao
Matko, za za postawa. Jak dawnych świętych z hagiografii. Daj Boże nawrócenie dla Francji. 50 młodych kapłanów!!! To imponuje i buduje. Deo gratias!
do stee
Jeśli arcybiskup odda życie za Jezusa,owoce jego śmierci przerosną twoje oczekiwania.Nie wiesz jakie zamiary ma Bóg,ale arcybiskup wie jakie obowiązki na nim ciążą.Roztropnością w obecnej chwili jest niesienie posługi kapłańskiej wiernym i tym,którzy chcą pojednać się z Bogiem,i tym,którzy w ostatnich chwilach swojego życia chcą się nawrócić.A twoje zatroskanie o arcybiskupa i jego księży jest co najmniej dziwne,bo kto ufa Bogu temu nic się nie dzieje.Otrzymuje on wiele łask i bez strachu idzie pełnić swe obowiązki.Ci duchowni zaufają i pójdą do potrzebujących,a włos z głowy im nie spadnie.A gdyby nawet tak się stało,że któryś z nich umrze,nawet arcybiskup,to na ich miejsce Pan Bóg przyśle innych!Nie martw się o tych duchownych,oni wiedza co robić,raczej zatroszcz się o siebie,byś zaufał i trwał przy Panu,a strach i zmartwienia ci przejdą i bez obaw będziesz czekał na to co czas przyniesie!
Krakusik
@stee Jakże po ludzku myślisz. A gdzie twoja wiara? Celem naszego życia jest niebo, a Bóg jest Panem historii człowieka i jego Zbawicielem. Bo jedynie w Nim i jedynie w Nim człowiek może znaleźć ostateczny cel swojego życia. Przypomnij sobie męczenników pierwszych wieków. Czy prześladowania zmniejszyły liczbę chrześcijan? Taka właśnie postawa, nawet za cenę życia, może poruszyć skamieniałe serca wielu duchownych i świeckich we Francji, gdzie brakuje wiary. Historia jest tego świadkiem... Nie chodzi o piękne słowa i przewodzenie, ale pokazanie czym jest prawdziwa miłość łącząca Boga z ludźmi. Reszta jest bez znaczenia...
Jestem też bardzo zbulwersowana tym posunięciem i dziwię się kapłanom, biskupom że zgadzają się na takie rozwiązanie. Ludzie opamiętajcie się!!! Liznęłam trochę epidemiologii nikt mi nie powie ze w dużym pomieszczeniu mieszczącym 500 czy więcej osób np. Kościół zarazi się 5 przebywających w nim w porównaniu ze środkiem komunikacji miejskiej na 70osób~35 może jechać. Paranoja. A ilu klientów odwiedza markety, jaki tam jest przepał? Paranoja!!! Zamknąć kościoły, odciąć resztę wierzących od Boga to jest cel szatan. I to się dzieje
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY